Yaz Günleri ve Terleme Sorunu

terleme sorunu, yaz günlerinde terleme sorunu, yazda terlemeye son

Yaz ayları geldi çattı. Herkes tatil planları yapıyor. Fakat yaz aylarının bize getirileri yalnızca tatil, deniz, kum güneş veya karpuz gibi güzel şeyler değil. Yaz ayları demek gün içerisinde terleme yoluyla litrelerce sıvı kaybı anlamına gelmektedir. Ne kadar nahoş bir durum gibi görünse de aslında terlemek sağlıklı olan her metabolizmanın yaptığı ve yapması gereken normal bir tepkimedir. Kişinin terlemesi vücuttaki zararlı fazla ve kirli sıvının dışarı atılması anlamına gelir. Fakat bu durum halk arasında hoş karşılanmaz. Terlemek sadece vücudun kirli sıvıdan kurtulması değil aynı zamanda tuz, su ve ısı dengesini de koruduğu anlamına gelir. Yani kısaca terleme vücudun doğal bir eylemidir.terleme sorunu, yaz günlerinde terleme sorunu, yazda terlemeye son

Terlemenin Vücuda Faydaları

Terleme vücuttaki ısıyı dengeler. Fazla ısındığında terleme yoluyla serinliğini koruyan metabolizma bu yola da fazla tuzu dışarı atar. Fakat vücudun terlemesine sebep olan şey sadece sıcaklık değildir. Aynı zamanda utanç, sinirlenme,  öfke, korkmak gibi ani duygu değişimleri de vücudun terlemesine sebep olur. Aşırı terleme durumlarında ise genellikle bunun sebebinin kalıtımsal olduğu bilinmektedir. Bunun gibi durumlar için doktora gidilmeli ve doktor gözetiminde gerekli tedavi yapılmalıdır.

Terlemenin başlıca sebeplerinden bir tanesi de düzensiz beslenmedir. Dengesiz beslenme, fastfood yağlı yiyecekler, sıcak ve baharatlı gıdalar, alkol, soğan ve sarımsak gibi gıdalar terlemeyi artırır ve ter kokusuna sebep olur.

Daha Az Terlemek İçin Ne Yapmalı?

Terlemenin önüne geçmek için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Özellikle terlemekten ve terli bir şekilde dolaşmaktan hoşlanmayan kişiler için birkaç tavsiyemiz var;

  • Sabahları içilen bir bardak domates suyu muhteviyatında bolca bulunan antioksidan sayesinde ter bezlerinin çalışmasını düzenler.
  • Sabahları yenecek olan 50 gram üzüm vücudunuzu serin tutar ve bu sayede metabolizma daha az terler.
  • Elleriniz ve ayaklarınız çok fazla terliyorsa önce bir çay demleyin. Ardından çay soğuduktan sonra ellerinizi ve ayalarınızı içinde bekletin.
  • Duşta en son durulanacağınız suyun içine ada çayı yaprakları atın.
  • Koltuk altlarınıza gece yatmadan önce limon sürün, sabah durulayın.
  • Günde 2 bardak yeşil çay için.
  • Balla tatlandırılmış ada çayı da gün içerisinde daha az terlemenizi sağlayacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*