Yaşlılarda sistemik değişiklikler ve hastalıklar nelerdir?

yaşlılarda meydana gelen değişiklikler, yaşlılarda sistemik hastalıklar, yaşlılardaki hastalıklar nelerdir

Yaşlanma sonucu oluşan artan hassasiyet sonucunda kişi hastalık ve yaralanmalara karşı savunmasız hale gelir. Komplikasyonlarla başa çıkmak için hangi sistemin nasıl etkilendiğini bilmek yardımcı olacaktır;

  1. Kardiyovasküler sistem

Kardiyovasküler sistemdeki değişiklikler sonucunda yaşlılıkta en sık görülen kardiyovasküler hastalıklar hipertansiyon, kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı, atriyal fibrilasyon, akut miyokard enfarktüsü, kapak hastalığı ve venöz trombozdur.

  1. Solunum sistemi.

Solunum sistemindeki değişiklikler sonucu yaşlılıkta en sık görülen hastalıklar; kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve pnömoni. Yaşlı insanlar sağlıklı olmalarına ve düşük risk faktörlerine sahip olmalarına rağmen, bağışıklık sistemindeki değişiklikler nedeniyle solunum yolu enfeksiyonlarına daha duyarlı olabilirler.yaşlılarda meydana gelen değişiklikler, yaşlılarda sistemik hastalıklar, yaşlılardaki hastalıklar nelerdir

  1. Kas-iskelet sistemi.

Yaşla birlikte kas-iskelet sisteminde; Osteoporoz, osteoartrit, dejeneratif eklem hastalıkları, romatoid artrit, pelvis kırıkları, düşme kırıkları gibi hastalıklar görülür. Kas-iskelet sistemi hastalıkları yaşlılar arasında çok yaygındır ve yaşam kalitesini bozar. Kas-iskelet sistemi sorunları yaşamı tehdit etmese de, yaşlılarda kronik hareket bozuklukları, ilaç kullanımı ve hastaneye yatışların önemli bir nedeni olabilir.

  1. Sinir sistemi.

Sinir sistemindeki değişiklikler sonucu yaşlılıkta en sık görülen hastalıklar; serebrovasküler kaza, beyin kanaması, Alzheimer hastalığı, demans, Parkinson hastalığı, deliryum, depresyon ve beyin iltihabı.

5.gastrointestinal sistem

Gastrointestinal sistemdeki değişiklikler sonucu yaşlılıkta en sık görülen hastalıklar; gastrointestinal kanama, bağırsak tıkanıklığına yol açan kabızlık, atrofik mide ülserleri, mide ve duodenum ülserleri, iştahsızlık ve yetersiz beslenme.

6.Ürogenital sistem

Üriner sistemdeki değişiklikler sonucu yaşlılıkta en sık görülen hastalıklar; idrar yolu enfeksiyonları, akut ve kronik böbrek yetmezliği, idrar kaçırma, aktif mesane retansiyonu ve prostat kanseri.

  1. Metabolik ve endokrin sistem.

Metabolik ve endokrin sistem değişiklikleri sonucu yaşlılıkta en sık görülen hastalıklar diyabetes mellitus, tiroid disfonksiyonu, menopoz ve andropoz, erektil disfonksiyon ve libido kaybıdır.

  1. Dermatolojik problemler.

Yaşlanma ile ilişkili en yaygın cilt rahatsızlıkları cilt tümörleri, gecikmiş yara iyileşmesi, enfeksiyonlar ve ayak ülserleridir.

  1. Duyusal fonksiyonlar

Genellikle yaşlılarda duyusal değişikliklerin bir sonucu olarak; Kuru gözlere, göz enfeksiyonlarına, işitme sorunlarına, denge kaybına, kaza riskine, bağımlılık ve iletişim sorunlarına neden olur.

  1. Bağışıklık sistemi.

Getiatrik popülasyonda enfeksiyonlara karşı artan duyarlılık yaygındır. Bu nedenle eşcinsel toplumda bağışıklığı artırmak için düzenli fiziksel aktivite ve aşılar çok önemlidir. Pnömokok ve grip aşıları, özellikle solunum yolu hastalıklarını giderebildikleri için önem kazanmaktadır. Tetanoz aşısı ayrıca sık yaralanma riski olan yaşlı insanları önlemede önemli bir rol oynar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*