Yaban mersini kurusunun faydaları

yaban mersininin faydaları, yaban mersinin vücuda faydaları, yaban mersini beyne iyi geliyor

Yaşlanma belirtileriyle mücadele eder: Yaban mersini kurusu yaşlanma belirtilerinin azaltılması için serbest radikallerin hasarına karşı koruyucu olabiliyor. Antioksidan açısından zengin olan yaban mersini, mavi rengini antosiyaninlerden alır. C vitamini bolluğunun yanı sıra en etkileyici nedenlerden biri de bu özelliğidir. Kırışıklık, katarakt, yaşlılık lekeleri, saç dökülmesi, osteoporoz, demans gibi durumlar için faydalısı büyüktür. Özellikle, Alzheimer hastalığı gibi yaşlanma belirtilerini de önler.

İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelmektedir: İdrar yolu enfeksiyonlarından E-coli gibi belirli bakteri kolonilerinin oluşturduğu enfeksiyonun oluşturur. Bu idrar ile diğer komplikasyonların geçişi sırasında, inflamasyonlu bir yanma hissi ile sonuçlanmaktadır. Yaban mersini kurusu ise bu bakterinin büyümesini devre dışı bırakacak polimer benzeri molekülleri içermektedir. Aynı zamanda ise bir antibiyotik gibi davranan yaban mersini idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olan bakterilerin iç duvarlardan temizlenmesine yardımcı olur.

Kemik sağlığını destekler: Kurutulmuş yaban mersini K vitamini açısından oldukça faydalıdır. Günlük olarak önerilen K vitaminini 20 ila 26 oranı arasında yer alıyor. Düzgün kan pıhtılaşması ve kemik sağlığında önemli rol oynayan K vitamini güçlü kemikler için gerekli olan kalsiyumun vücut tarafından emilmesini sağlar.yaban mersininin faydaları, yaban mersinin vücuda faydaları, yaban mersini beyne iyi geliyor

Diyabete iyi gelir: Kurutulmuş yaban mersini iyi bir lif kaynağı içermektedir. Çeyrek fincan kurutulmuş yaban mersini günlük lif ihtiyacının yüzde 10-12 kadarını karşılar. Lif sindirim sisteminin sorunsuz çalışması için bağırsak hareketlerini düzenler. Klinik çalışmalar, yaban mersini kurusu gibi lif açısından zengin olan gıdaların tüketiminde tip 2 şeker hastalığının önlenebileceğini söylenmektedir.

Beyin sağlığına iyi gelir: Yaban mersini kurusu birkaç şekilde beyine yardımcı olur. Bu meyve beyin fonksiyonlarını geliştirmekte ve hafızaya destek oluyor. Yapılan çalışmalar, günlük olarak yaban mersini kurusu tüketiminin Alzheimer ile Parkinson başlangıcını ya da ilerlemesini durdurmak yardımcı olacağını göstermektedir. Yaban mersini özellikle, hasarlı beyin hücrelerinin iyileşmesine etki etmekte ve öğrenme yeteneklerini geliştirmiştir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Yaban mersini kurusu sahip olduğu vitamin ile diğer besin değerleri nedeniyle soğuk algınlığı ve enfeksiyonu uzaklaştırmak için vücuda yardımcı olur. Vücutta hastalığa neden olan serbest radikallere karşı antioksidanlar mücadele eder.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*