Vertigo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

vertigo, vertigo tedavisi, vertigo nasıl tedavi edilir

Vertigo olarak da bilinen baş dönmesi, denge kaybı ve sersemlik hissi olarak tanımlanır. Bu durum, özellikle hareket halindeyken veya eğilip ayağa kalkarken hızlı hareket durumlarında sık sık meydana gelebilir. Kişi hareket ederken, eğilirken, yürürken ve hatta dinlenirken titrek, baş dönmesi veya baş dönmesi hissedebilir. Baş dönmesi (vertigo)vücut dengesini bozabilir ve yere düşmeye neden olabilir.vertigo, vertigo tedavisi, vertigo nasıl tedavi edilir

Birkaç saniyeden birkaç saate kadar süren akut veya akut ataklarla ortaya çıkabilen baş dönmesi, hızlı hareket, çok hızlı dönme, yürüme, hareket hastalığı veya deniz tutmasından kaynaklanabileceği gibi hareketten bağımsız olarak da ortaya çıkabilir.

En sık görülen semptomlardan biri olan baş dönmesi (vertigo) başlı başına bir hastalık olmayıp bir hastalığın habercisi olabilir. Baş dönmesi ciddi tıbbi durumlardan, hatta bazen şiddetli hapşırmadan kaynaklanabilir.

Nedenler

Baş dönmesi (vertigo) terimi, popülasyonda bayılma ve bayılma gibi semptomlara atıfta bulunmak için kullanılsa da klinik anlamda vertigo, kişinin içinde bulunduğu çevrenin unsurlarının sanki geri dönüyormuş gibi duyumu olarak tanımlanır. onu. insan. Baş dönmesi olan hastalar etrafındaki eşyaların hareket ettiği hissine kapılırlar.

Bu anlamda baş dönmesi (vertigo) nedenleri açısından iki grupta incelenir:

Merkezi baş dönmesi: Merkezi sinir sistemindeki sorunlardan kaynaklanır. Bu grupta özellikle beyin, beyin sapı ve beyincik kaynaklı baş dönmesi araştırılır. Baş dönmesi (vertigo), bu organlarda oluşabilecek kanama, felç, migren, şişlik, multipl skleroz (MS) gibi bir dizi durumun belirtisi olarak görülebilir.

Periferik vertigo: İç kulaktan kaynaklanan vertigo ve dengeleyici sinir bu grupta ele alınır. Merkezi vertigodan daha sık görülen periferik vertigo, labirent ve yarım daire kanallarının neden olduğu vertigo, sinir dengesizliğinin neden olduğu baş dönmesi, matriks ve kese adı verilen ve dengeyi sağlayan taşların bulunamamasından kaynaklanan baş dönmesi ve Meniere hastalığını içerir. . hastalık.

Semptomlar

Baş dönmesi (vertigo) Dengesizlik, dengesizlik nedeniyle düşmeye ve yaralanmaya neden olabilir. Kafa karışıklığı ve muhakeme sonucu baş dönmesi yaşayan bir kişi, yürümede zorluk, mide bulantısı, korku ve endişe yaşayabilir.

Baş ağrıları genellikle basit bir ilaç veya yaşam tarzı değişikliğinden sonra geçer. Bununla birlikte, bazı durumlarda, baş ağrısını iyileştirmek için önce altta yatan nedenleri ele almak gerekir.

Baş dönmesi problemini daha önce yaşamadıysanız, aniden başladı ve uzun süre düzelmediyse, bir an önce mutlaka bir doktora görünün. Baş dönmesi bağımsız bir semptom olduğu için, baş dönmesi ile ilişkili hiçbir semptom yoktur, ancak altta yatan nedenlere bağlı olarak gelişen semptomlar vardır;

Düşük kan basıncı

Şiddetli saldırılar

Kulakta baskı hissi

Güç kaybı

Görme kusuru

Mide bulantısı

Karartma

Kulak çınlaması

Vücut dengesizliği

Karar vermenin ihlali

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*