Ütü Nasıl Yapılmalı?

ütü nasıl yapılmalı, ütü yaparken nelere dikkat edilmeli, ütü yapmanın püf noktaları

Ütü yapmaya başlayacağınız zaman aklınızda bulundurmanız gereken ilk kural sadece ve sadece temiz olan çamaşır ve ya kumaşları ütülemek gelmelidir. Çünkü ütünün ısısından dolayı temiz olmayan çamaşır ve ya kumaşın üzerindeki lekeler hatta görülmeyen lekeler dahi ortaya çıkar ve kumaşa ya da giysiye daha derinlemesine işleyecektir.

Ütü Yapma Teknikleri

  • Keten ve ya pamuklu giysileri ütülerken ilk önce giysinin her köşesini aynı oranda nemli olmasına dikkat edilmektedir. Bunu sağlamak için temiz bir havluyu çok iyi bir şekilde ve sadece sıcak suda ıslatın sonra da iyice sıkınız. Daha sonra havlunun içerisine ütülemeniz gereken çamaşırı iyice sarın ve bu şekilde çamaşırın birkaç dakika boyunca beklemesini sağlamalısınız. Sonrasında ütüleme işlemine başlayın.
  • İpekli yünlü çamaşırları ütülerken her zaman için az nemli ve ya mümkünse kuru olarak ütüleme işlemi yapınız. İpekli çamaşırlar üzerlerine bez konulmak sureti ile ya da ters taraftan ütülenmesi gerekir. Eğer ipekli çamaşırları ütülerken çamaşırın üzerine su serperseniz su çamaşırda iz bırakır.
  • Yünlü kıyafetlerde ütüleme işlemini nemlendirmeden yapınız. Yünlü çamaşırı ilk önce ters çevirin ve sonra da üzerine mutlaka ütü bezi koyun ve sonra da ütüleme işlemi uygulamalısınız.ütü nasıl yapılmalı, ütü yaparken nelere dikkat edilmeli, ütü yapmanın püf noktaları

Ütülenmesi Zor Giysiler

  • Ütüleme işlemi uygulayamayacağınız kadife türündeki çamaşırları kaynar suyun altına tutunuz. Kumaş tamamen düzeldiği anda çamaşırın kuruması için temiz bir ipe asmalısınız. Kumaşın üstüne su gelmemesine özen gösteriniz. Çünkü kadife kumaşın üzerine serpilen ya da damlayan su kumaş üzerinde leke kalmasına neden olur.
  • Eğer ki, çamaşırın üzerinde ütülenmesi önerilmeyen bir çamaşırınız var ise o zaman çamaşıra yıkama işlemi uyguladıktan sonra önce dikiş kısımlarından tutunuz ve bu kısımlardan en az 3 defa sallayın ve çamaşırı temiz bir ipe asınız. Bu sayede çamaşır sanki ütüleme işlemi görmüş gibi düz ve hoş görüntü verecektir.
  • Bildiğiniz üzere kravatlar kesinlikle ütülenmemektedirler. Bu yüzden kravatlar her daim askıda durması gerekir. Eğer kravat kırışmış ise ve sizin de bu kravatı kullanmanız gerekirse o zaman düzelmesi için kravatı sıcak su doldurmuş olduğunuz temiz bir şişenin etrafına sararak istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*