TESETTÜR GİYİM KIYAFETLERİ NASILDIR?

tesettür giyim kıyafetleri, tesettür giyim kıyafetlerinin farkı nedir, tesettür giyim kıyafetlerinin özellikleri

İslâmi inanış tarzına göre giyinmek anlamına gelen tesettür giyim, oldukça geniş bir ürün çeşitliliğine sahip olsa da bu çeşitlilik içerisinde bulunan kıyafetlerin şekli genel olarak aynı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu giyim ürününde asıl amaç örtünmek olduğundan dolayı nasıl kesimlere sahip olunursa olunsun bu ürünlerin her zaman vücudu tamamen kapatacak şekilde olmasına özen gösterildiğini görebilmek söz konusu olmaktadır. Bu durum sadece ten gözükmeyecek şekilde algılanmamalıdır. Hem ten gözükmeyecek şekilde olması gerekmektedir hem de dışarıdan bakan kişinin vücut hatlarını fark edemeyeceği şekilde olmak zorundadır.tesettür giyim kıyafetleri, tesettür giyim kıyafetlerinin farkı nedir, tesettür giyim kıyafetlerinin özellikleri

Genel olarak baktığımız zaman giyim anlayışlarının insandan insana değişiklik gösterdiğini görebilmemiz mümkün olduğu gibi tesettür giyim anlayışının da insandan insana değişiklik gösterdiğini görebilmemiz söz konusu olmaktadır. Bu sebepten dolayı herkes için genel bir giyim türünden konuşmak söz konusu olamayacak olsa bile İslami şartlara uygun şekilde olması dikkate alınacak olduğu zaman bu giyim türünün kıyafetlerinin gerçekte nasıl olduğu ya da nasıl olması gerektiği gibi konular için bir şeyler söyleyebilmek mümkün olmaktadır. Tek bir kıyafet için nasıl olduğu konusunda kesin çizgiler belirtilmese de tesettür giyim kıyafetleri diğer insanların ilgisini çekmeyecek şekildedir. Elbette bunu sadece renk olarak değil boy kesimi ve açıklık bırakmayacak şekilde olması açısından belirtmek doğru olacaktır. Hem uzun ve açıklık bırakmayacak kıyafetler olduklarını görebilmek mümkün olmaktadır hem de bayanın vücut şekli nasıl olursa olsun dışarıdan bakan kişinin bu konuda fikir edinmesine yol açacak ya da aklına düşmesine engel olacak bollukta kıyafetlerdir. Bu şekilde mahrem olan vücudun tam olara korunması da mümkün olacaktır.

İnsanların şahsi inançları doğrultusunda tesettür giyim tercih ettiklerini görebilmek söz konusu olduğundan dolayı o yanlıştır, bu doğrudur demek doğru olmayacak olsa da İslâm’a göre uygun şekilde giyinmek olarak algılanmakta olan bu giyim şeklinin belli çizgilere sahip olduğunu ve sahip olması gerektiğini söyleyebilmemiz mümkündür. Buna bağlı olarak da bu giyim ürünlerini üreten firmaların da konuya daha fazla önem vererek model üretimlerini İslam’a uygun olarak yapmaları gerekmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*