Teknoloji İle Uyumumuz Nasıl Olmalıdır?

teknoloji ile uyum sağlama, teknolojiye ayak uydurma, teknolojik hayata adapte olma

Teknoloji;   insan hayatına girdiği  andan itibaren hızlı bir şekilde gelişim göstermiştir.  Bu gelişim ile birlikte insanların yaşam tarzları da yükselmiştir. Teknolojide ki gelişmeler insan hayatını daha da kolaylaştırmıştır. Teknoloji sayesinde birçok işimizi kısa sürede hallederek zamandan tasarruf sağlamaktayız. Sağlamış olduğumuz bu tasarruf sayesinde geri kalan işlerimizi kolaylıkla halletmekte ve kendimize daha fazla zaman ayıra bilmekteyiz.

Günümüz de gelişen teknoloji sayesinde uzaklar bir tuş kadar yakın olmuştur.  Teknolojinin bu  kadar gelişmediği dönemlerde insanlar haberleşmek için mektup gibi iletişim araçlarını tercih ederken  şimdi bir tuşa basarak  istediğimiz birini görüntülü arayabiliyoruz. Yine tek bir tuşa basarak banka işlemlerini halledebiliyor, para gönderebiliyor, biletler alabiliyor, merak ettiğimiz bir konuyu  anında araştırıp bilgi sahibi olabiliyoruz.teknoloji ile uyum sağlama, teknolojiye ayak uydurma, teknolojik hayata adapte olma

Teknoloji Bu Kadar Masum mu?

Teknolojide ki baş döndüren gelişmeler insan  hayatını bu kadar  değiştirirken zararsız kalması olanaksız . Elimizin altında ki cep telefonlarının yaymış olduğu radyasyon insan sağlığı açısından çok büyük tehlike arz etmektedir. Sadece bununla da bitmiyor tabi… Sosyal yaşamımıza etkileri, çocuklarımız üzerindeki etkileri. Bilgisayar başında tüm gününü geçiren bizler ya da çocuklarımız da meydana gelen göz rahatsızlıkları, bel ağrıları, baş ağrıları, sırt ağrıları  bizlere vermiş olduğu zararlardan sadece birkaçı …

Sosyal hayattan bizleri uzaklaştırdığı sürekli söylenmekte ve uzmanlar bu konuda bizleri uyarmaktadırlar. Peki doğru mu?  Ne yazık ki doğru!  Saatlerce bilgisayarın başından kalkmayan asosyal bir toplum yetişiyor ve yetiştiriyoruz. İnsanların birbirleri ile olan iletişimi gün geçtikçe azalmaktadır, bunda da teknolojinin payı yadsınamayacak kadar fazladır. Teknoloji devamlı elimizin altında, istenilen  bilgiye her an ulaşılabiliyor; lakin bununla birlikte daha az kitap okuyor, daha az ansiklopedi karıştırıyoruz.  İnsanlar, bir aradayken bile sohbet etmek yerine telefonda oyun oynamayı tercih ediyor.

Ne Yapılmalıdır

Teknoloji ilerledikçe çok büyük yenilikler, çok büyük değişimler sağlamaktadır. Olumlu ve güzel yönlerini alıp hayatımızı kolaylaştırmalı, olumsuz ve kötü yönlerini mümkün olduğunca hayatımızda en aza indirgemeliyiz. Bunun da yolu ”bilinçli tüketici olmak,  bilinçli tüketmekten ” geçiyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*