Soykırımın En Büyük Kanıtlarından: Avrupa’daki Toplama Kampları

sorkırım kanıtları, toplama kampları, soykırım kanıtları toplama kampları

İkinci Dünya Savaşı, dünya tarihinin en büyük yıkımlarına sebep olmuştur. Bu dönemde 80 milyonu aşkın insan; açlık, hastalık, yıkım ve ölüm kampları nedeniyle yaşamını yitirmiştir. İnsanlığın en büyük kara lekelerinden biri olan Yahudi Soykırımı’nın somut örneklerinden Ölüm Kampları hala Avrupa’nın en önemli şehirlerinde varlığını sürdürüyor. Peki bunlar hangileridir?sorkırım kanıtları, toplama kampları, soykırım kanıtları toplama kampları

  1. Buchenwald Toplama Kampı – Almanya

Toplama kamplarının en büyüğü olarak bilinen Buchenwald Toplama Kampı, 1937 senesinde faaliyete geçmiştir. Burada Nazi Ordusu’nda yer alan doktorlar ve bilim insanları, savaş esirleri üzerinde çeşitli deneyler yapmıştır. Ayrıca esriler; maden ocaklarında ve mühimmat depolarında da zorla çalıştırılmaktaydı. Burada 60 bine yakın esirin öldürüldüğü bilinmektedir.

  1. Sachsenhausen Toplama Kampı – Almanya

Berlin’de bulunan bu toplama kampı, o dönemin Almanya Hükümeti’ne karşı çıkan isyancılara karşı faaliyetlerine başlamıştır. Ayrıca bu toplama kampı, Almanya’daki diğer toplama kamplarının yöneticisi durumundaydı. Stalin’in oğullarından biri olan Cugaşvili’nin burada öldürülmesi ile meşhurdur.

  1. Terezin Toplama Kampı – Çek Cumhuriyeti

1941 – 1945 seneleri arasında faaliyetlerini sürdüren bu toplama kampı Gestapo’nun ele geçirilmesinden sonra gettoya dönüştürülmüştür. Küçük bir alan olmasına rağmen yüz binlerce Yahudi burada esir tutulmuştur. Freud’un kız kardeşlerinden biri de bu kampta yaşamını yitirmiştir.

  1. Auschwitz, Birkenau Toplama Kampı – Polonya

Polonya’daki toplama kamplarının en önemlilerinden ve en kanlılarından biridir. Burası Avrupa’nın dört bir köşesinden gelen esirlerin toplama alanlarından biriydi. 1930’lu senelerde Yahudi nüfusunun en yüksek oranda yaşadığı ülke Macaristan ile birlikte burasıydı. Krematoryumlar ve gaz odaları ile meşhur bir yerdir. Burada 1 milyona yakın Yahudi’nin öldürüldüğü bilinmektedir.

  1. Treblinka Toplama Kampı – Polonya

Varşova’da bulunan bu toplama kampında 1 milyonu aşkın esirin öldürüldüğü bilinmektedir. Burası 1941 senesinde zorunlu bir çalışma kampı olarak kurulmuş ve Avrupa’nın 4 bir köşesinden gelen esirlerle doldurulmuştur. Esirler ilk olarak gaz odalarına alınmaktaydı. 1942 senesinde toplu bir katliam yapılmıştır. Öyle ki mezarlardan ölü bedenlerin çıkarılıp toplu halde yakıldığı bilinmektedir. Günümüzde bu kamp müze olarak gezilip görülebilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*