Siyah Nokta Tedavisi İle Tertemiz Yüze Sahip Olun

Siyah noktalardan kurtulma, siyah nokta tedavisi, siyah noktalar nasıl temizlenir

Cildi türüne göre temizleme sütü ve tonik ile temizlemek en doğrusudur. Daha sonra sürülecek nemlendirici krem ile bakım tamamlanabilir. Makyaj yapılmasa bile gündüz kirlenen cildi akşam mutlaka temizlemek gerekmektedir. Siyah nokta tedavisinde yapılan en büyük yanlış siyah noktaları bilinçsizce sıkmaktır. Sıkma işlemi sonunda kılcal damarlarda ve doku altı hücrelerinde zarar meydana gelebiliyor.Siyah noktalardan kurtulma, siyah nokta tedavisi, siyah noktalar nasıl temizlenir

Siyah Noktalar Hangi Sebepler Yüzünden Artar

Kullandığınız kötü kozmetik ürünler başta gelen sebeplerden biridir. Hormonal değişimler, ergenlik dönemi özellikle, ciltte sivilce ve siyah nokta çoğalmasında en fazla görülen dönemdir. Güneş ışığına karşı hassasiyet olması siyah nokta artışını gösteren bir diğer etmendir. Siyah nokta tedavisi gerek evde doğal yollarla gerek hassas ciltler için doktorların verdiği ilaçlar ile uygulanmaktadır.

Siyah Noktalardan Kurtulmanın Doğal Yolları

Daha temiz bir cilt için evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz limon suyu ve yoğurt ile hazırlanan maske sayesinde siyah nokta ve sivilcelerden kolayca kurtulabilirsiniz. Bir kâse yoğurda bir limonun suyunu karıştırıp yüzünüze gözlerinize gelmeyecek şekilde sürüp 15 dakika bekletin. Gözaltları yüzümüzün en hassas bölgeleridir ve limon suyu içeriği açısından zarar vermemesi adına sürerken dikkat etmeniz gerekmektedir.  Yüzünüzde kuruyan maskeyi ılık su ile çıkarın. Limon suyu cildi dezenfekte eder, yoğurt ise cildi besler, nemlendirir ve yağ dengesini sağlar. Bu maskeyi haftada bir uygulamanız yeterlidir. Siyah nokta tedavisinde bir diğer doğal yöntem bal ve esmer şeker maskesidir. Bir yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı esmer şeker güzelce karıştırılır. Hazırlanan maske cildinize ovarak uygulanır. Şekerin pürüzlü yapısı cildinizde peeling etkisi oluşturacaktır. 15 günde bir kez bu uygulama ile tertemiz bir cilde sahip olabilirsiniz. Evdeki malzemelerle diğer bir yöntem ise üç yemek kaşığı elma sirkesini yarım su bardağı suyun içinde kaynatın. Ateşin altını biraz kısarak, yüzünüzü 15 dakika kadar suyun buharına tutun. Ardından başka bir kabın içinde 2-3 damla elma sirkesini suya damlatıp karıştırın ve yüzünüzü bu karışım ile silin. Haftada iki defa bu karışımı uygularsanız cildiniz hem daha parlak hem de daha sağlıklı olacak.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*