Şişmanlığın Günlük Hayata Etkileri

şişmanlığın günlük hayatta etkisi, şişmanlığın psikolojik etkileri, şişmanlığın fiziksel etkileri

Şişmanlık Nedir? Günlük Hayata Etkileri Nelerdir?

Şişmanlık vücutta biriken yağların artmasından kaynaklanan duruma verilen addır. Şişmanlık çocukluk dönemlerinden itibaren başlayan veya yetişkinlik dönemlerinde de oluşabilen, kontrol altına alınmaz ise önemli hastalıklara zemin hazırlayan bir hastalıktır. Şişmanlık obezitenin de başlangıcı olabilir.şişmanlığın günlük hayatta etkisi, şişmanlığın psikolojik etkileri, şişmanlığın fiziksel etkileri

Çocukluk ve yetişkinlik döneminde kilo problemi olan kişilerin, yaşamlarının geri kalan bölümlerinde de şişmanlık ve hatta obezite ile baş etmek zorunda kalabilir. Ve böyle bir durumda, vücudun dengesi bozularak çoğu organ işlevini yerine getirmekte zorlanır. Hatta önemli hastalıklara sebep olur. Şeker ve Diyabet, Kalp ve Damar hastalıkları, Karaciğer yağlanması, Böbrek hastalıkları, Mide ve Bağırsak Hastalıkları, Gut hastalıkları gibi başlıcaları şişmanlığın etkileri bakımından en önemli hastalıklardır.

 Şişmanlığın Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Fiziksel etkilenin yanı sıra şişmanlığın psikolojik etkileri de oldukça yüksektir. Depresyon, kişinin kendisini mutsuz ve toplumdan dışlanmış hissederek kendi iç dünyasına kapanması gibi durumlardan söz edebiliriz. Şişmanlığın derecesine göre, kişi günlük hayatta rutin yapması gereken işlerde zorlanarak, hayal kırıklıkları ile karşı karşıya kalabilir. Hatta kişi bu psikolojik nedenlerden dolayı, şişmanlığın psikolojik etkileri arasında en önemlisi olan yemek yeme alışkanlığını daha da arttırabilir. Böylece kişide aynı zamanda suçluluk duygusu da oluşabilir. Psikolojik sorunlar zamanla sosyolojik sorunları da beraberinde getirir.

Kilo problemi sebebiyle görünümünden memnun olamayan kişiler zamanla bulundukları çevreden kendilerini soyutlayarak uzaklaşır. Hareketsiz kalan vücut yağ yakmada zorlandığından kilo alımları sürekli devam eder. Bunun yanı sıra yeme alışkanlıklarının değişmemesi, fast food gibi hazır ve sağlıksız besinlerin tüketilmesine devam edilmesi, şekerli ve şeker içeren içeceklerin sürekli içilmesi şişmanlığın etkileri açısından önemli bir zemin oluşturmaktadır.

 Şişmanlıkla Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

Şişmanlıkla başa çıkmada en önemli faktör, kişinin kilo vermede kararlı oluşudur. Bunun dışında uzman bir diyetisyen eşliğinde, vücut dengesini bozmayacak varsa fiziksel hastalıkları da göz önünde bulundurulmak kaydı ile uygun bir diyete başlaması tavsiye edilir. Diyet ile birlikte kişinin fiziksel ve psikolojik yapısını düzenlemek için spor da yapması gerekmektedir. Böylelikle diyet ile birlikte yapılan sporla da hastanın kendine olan güveni tekrar yerine gelerek, hem hızla kilo verir, hem de istediği kaliteli yaşam tarzına kavuşmuş olur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*