Sigara İçmenin Zararları

sigara kullanımı, sigara içmenin zararları neler, kadınlar için sigaranın zararları

Müzmin hastalıklara veya ölüme neden olan tütün içme, bırakabilirler bir tutkunluktur. En büyük koruyucu faktör olarak sigaranın bırakılması neden olduğu bu ölüm ve hastalıkların önüne geçilecektir.

Sigara dumanında 2500 çeşit kimyasal madde vardır. Bunlar hepsinin sağlık üzerine etkisi daha tayin edilmemiştir. Kötü etki nikotin ve karbonmonoksit gelmektedir. Bu kötü etkiler sıralanırsa :sigara kullanımı, sigara içmenin zararları neler, kadınlar için sigaranın zararları

Kanser :

Genel olarak sigara bütün kanserlerin % 29 ‘ una neden olmaktadır. Ne kadar feci olduğunu görüyorsunuz. Son 15 yıl süresinde akciğer kanseri kadınları en çok öldüren kanser olmuştur. Sigara içenler içmeyenlere oranla 12 defa daha akciğer kanserine tutuluyor. Buna karşılık o şahıs sigaraya 10 yıl bırakırsa bu tehlike sigara içmeyenin seviyesine iniyor.

Akciğer kanseri yanında sigara gırtlak, böbrek, mesane, pankreas, ösefagus ve rahim ağzı ( serviks – collum ) kanseri riskini de arttırmaktadır.

Rahim ağzı müküsüne bir nikotin maddesi bulunmuştur.

Koroner ( kalp ) damar hastalığı :

Amerika ‘ da 65 yaşın altındaki kadınların % 55 ‘inde kalpten ölüm nedeni sigara olarak bulunmuştur. Sigara içmeyenlere oranla koroner hastalık tehlikesi 4 defa daha fazlaldır. Fakat o kadın iki yıl bırakırsa bu hastalık riski sigara içmeyeninki ile aynı oluyor. 30 yaşın altındaki kadınlar için de sigara koroner hastalığı yönünden tehlikeli

35 yaşına gelmiş bir genç kadın doğum kontrolu hapı alıyorsa sigara içmek özellikle çok tehlikeli zira kalp damar tıkanması, kan damarlarında pıhtı oluşumu ve beyin damarı kazaları bu kadınlarda artıyor.

Menopoz :

Sigara içenlerde adetlerin durması ( menopoz ) birkaç yıl daha erken oluyor. Ayrıca bu kadınlarda kalça kemiklerinin zayıflaması daha belirli derecededir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*