SHAPE nedir?

shape ne demek, shape ne işe yarar, kalp sağlığı ve shape

Kalp krizi riski ölçülebilir

Yetişkinlerin yüzde 50’sinde koroner kalp hastalığının ilk belirtisinin kalp krizi olduğunu söyleyen Kardiyoloji uzmanları, “SHAPE ile kalp krizi geçirme riski olan kişileri daha kalbi olmadan tespit etmeyi hedefliyor. nöbet tutup gerekli önlemleri alın ve kalp krizi olasılığını en aza indirin. “Uzmanlar, SHAPE ile kalp krizi riski tespit edilirse ve ilişkili risk faktörleri uygun şekilde ayarlanabiliyorsa, kalp krizi mortalitesini yarı yarıya düşürmenin mümkün olduğunu söylüyor. SHAPE ile taranan ve sağlıklı olduğunu düşünen her 100 kişiden 30-40’ı, 5-10 yaşında, tedavi gerektiren ciddi koroner arter hastalığına sahip olduğunun bilindiğini belirtti.shape ne demek, shape ne işe yarar, kalp sağlığı ve shape

SHAPE tarama yöntemi kullanılarak kalp krizi riski nasıl belirlenir?

Kalp Krizlerini Önleme ve Yok Etme Derneği’nin kısaltması olan SHAPE, bu dernek tarafından öncülük edilen bir kalp krizi riski tespit algoritması ve bu algoritmaya dayalı olarak kalp krizi riskini belirlemek için onaylanmış merkezleri ifade eder. SHAPE tarama yöntemi ile önce bir ön kalp krizi riski kontrolü yapılır. Bu tarama sırasında hastanın yaşı ve cinsiyeti, toplam ve HDL kolesterol değerleri, sistolik kan basıncı, hipertansiyon tedavisi, sigara, şeker hastalığı ve bilinen damar hastalıkları sorgulanır. Tarama sonucunda orta veya yüksek risk taşıyan kişiler için; Koroner arter kalsiyumunun miktarı, çok kesitli bilgisayarlı tomografi kullanılarak belirlenir.

Sağlıklı insanların koroner damarlarında kalsiyum birikimi yoktur, bu nedenle kalsiyum skoru “0” dır. Koroner damarlarda kalsiyum bulunması, aterosklerozun habercisi olan kalp krizi olasılığını ve damarlarda kalsiyum birikimi miktarını gösterir ve kalp krizi riskinin artmasıdır. SHAPE program sonuçları; Sağlıklı olduğu düşünülen her 100 kişiden 30 ila 40’ının önlem alınması gereken düzeyde kalp hastalığı olduğunu ve bunların 5 ila 10’unda tedavi gerektiren ciddi koroner arter hastalığı olduğunu göstermektedir.

SHAPE programına katılan kişilerde kalp krizi riski ne kadar düşük?

Dünyanın en ciddi hastalıklarından biri olan kalp krizini daha oluşmadan önlemek çok önemlidir. FORM Yöntemi: Bu, kalp krizi riskini belirledikten sonra yüksek risk altındaki kişiler için gerekli önlemleri alarak kalp krizi riskinin neredeyse yarıya inmesini sağlar. Kalp krizi riskini en güvenilir şekilde belirlemek; Bu, hastanın kendisi hakkında (yaş, cinsiyet, boy, kilo, şeker hastalığı, aldığı ilaçlar, ailesinde kalp hastalığı vb.) Bilgi alınarak ve laboratuvar testleri ile koroner arterlerdeki kalsiyum içeriği değerlendirilerek yapılır.

Kim kalp krizi riski altındadır?

Erkeklerde 40, kadınlarda 50 yaşından sonra kalp krizi riski artmaktadır. Şeker hastaları, sigara içenler, doğum kontrol hapı kullanan kadınlar, yüksek kolesterolü olan kişiler veya diğer damar hastalıkları daha yüksek kalp krizi riski altındadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*