SEM Çalışmaları Nasıl Yapılır?

sem nedir, sem nasıl yapılır, sem yaparken nelerden faydalanılır
  • SEM Bütçe Belirleme ve Yönetimi

SEM ile hangi anahtar kelimelerde çalışma yapılmak istendiği belirlendikten sonra bütçe çalışmasına geçilmelidir. Bütçeye göre hedeflenen kelimelerin hangilerine yoğunluk verileceği kararlaştırılmalıdır. Bütçe belirlendikten sonra reklam yayınına ve yönetimine başlanmalıdır.sem nedir, sem nasıl yapılır, sem yaparken nelerden faydalanılır

  • SEM çalışmalarında kullanılanlar
  • Resimler

SEM çalışmalarında daha dikkat çekici reklamlar oluşturmak için resimlerden yararlanılmaktadır. Google reklamlarında resim kullanılamamasına karşın Facebook reklamlarında kullanılabilmektedir. Eğer Facebook üzerinde bir reklam yayınlanacak ise mutlaka dikkat çeken resimlere çalışmada yer verilmelidir.

  • Metinler

Google reklamlarında metin yayını yapılmamakta sadece anahtar kelimede arama yapıldığında siteler gösterilmektedir. Ancak Facebook gibi reklam yayınlanan sitelerde metinlere yer verilebilmektedir. Bu tarz sitelerde yayınlanan reklamlarda dikkat çekici reklam metinlerine yer verilmelidir.

  • SEM’de Kullanılan Platformlar
  • Arama Motorları

# Google

SEM’de kullanılan en temel arama motoru Google’dır. Bilindiği üzere google rakip arama motorlarından kat kat daha iyi bir konumadır. Bu sebeple daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilen Google SEM çalışmalarında kullanıldığında daha fazla kişiye ulaşılabildiğinden önemlidir.

Google’a reklam vermek için Google Adwords kullanılmaktadır. Google Adwrods ile reklam yayını yapılırken gelişmiş reklam yönetim paneli sayesinde daha etkili reklamlar yapılabilmektedir.

# Yandex

Google yanı sıra ön plana çıkmayı başaran Yandex son günlerde isminden sıkça bahsettiren ve kullanılan bir arama motoru haline geldi. Bu sebeple kullanıcılar ve reklam verenler tarafından önemsenen Yandex üzerinde de SEM çalışması yürütülebilmektedir. Yandex üzerinde reklam çalışması Yandex Direct ile yapılmaktadır. Temel prensipte Google Adwords ile Yandex Direct arasında pek fazla fark yoktur.

Aşağıdaki görselde YandeX Direct ile yayınlanmış reklamlar gösterilmiştir. Yandex direct ile verilen içerik bazlı reklamlar bu şekilde kullanıcılara gösterilmektedir.

  • Video Siteleri

# Youtube

Youtube da bir arama motoru olmamasına rağmen SEM çalışmaları içinde yer almaktadır. Çünkü Youtube’un günde milyonlarca defa ziyaret edildiği ve bauda yer alan videoların defalarca görüntülendiğini ele alacak olursak etkili bir reklamı alanı olduğunu kabul edebiliriz. Youtube üzerinde kelime bazlı değil de video içeriklerden oluşan reklamlar yayınlanarak SEO çalışması yapılan siteye direk kullanıcı çekmek hedeflenir.

  • Sosyal Medya

# Facebook

Facebook’ta kullanıcıların ilgi alanlarına göre gösterilen Facebook reklamları hem SEO açısından hem de direk kullanıcıları bir siteye çekmek açısından oldukça değerli reklamlardır. Bu reklamların oluşturulmasında görseller ve metinlere yer verilmesi daha etkili reklamlar oluşturulmasını sağlamaktadır. Aşağıdaki görselde Facebook’ta yayınlanmış bazı reklamlar gösterilmiştir.

#Twitter

Twitter üzerinde de reklam yayını yaparak SEO çalışması yapılan site desteklenebilmektedir. Üstelik Twitter üzerinden reklam yayını yapılarak direk kullanıcılar siteye çekilerek yeni müşteriler edinilmesi de mümkündür. Aşağıdaki görselde Twitter reklamı örneği gösterilmiştir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*