Şampiyonlar Ligi

şampiyonlar ligi ne demek, şampiyonlar ligi nerede oynanır, şampiyonlar liginde hangi takımlar olur

Futbol seven herkesin belki de bir numaralı favori turnuvası Şampiyonlar Ligi diyebiliriz. 1955 yılından itibaren her sezon düzenlenen turnuvanın organizasyonunu da UEFA gerçekleştirmektedir. 1996-1997 sezonuna kadar turnuvaya sadece ligini şampiyon tamamlayan Avrupa takımları katılabiliyordu. Fakat daha sonrasında değişiklik yapılarak bazı ülkelerin lig sıralamasında üst sırada yer alan takımlar da katılmaya başladı. Günümüzde İtalya, İspanya, İngiltere, Almanya gibi büyük liglerin ilk 4 sırasında yer alan takımlar Şampiyonlar Ligi’ne katılım gösterebiliyor. Tabii ki bunun için de birçok kıstas var.şampiyonlar ligi ne demek, şampiyonlar ligi nerede oynanır, şampiyonlar liginde hangi takımlar olur

Ülkelerin takımlarının kazandığı puanlarla birlikte bir sıralama yapılıyor. Bu sıralamaya göre o ülkenin ilk 4, 3, 2 takımı direkt organizasyona katılıyor. Türkiye sıralamada son sezonlarda geriye düştüğü için maalesef 2022-2023 sezonu itibariyle lig şampiyonunu dahi direkt olarak Şampiyonlar Ligi’ne yollayamayacak düzeye gelmiş durumda. Nisan 2021’de Real Madrid başkanı Perez olmak üzere Avrupa’nın büyük takımları Şampiyonlar Ligi’nden ayrılarak yeni bir Avrupa Süper Ligi kuracaklarını söyleseler de bu durum uzun sürmedi ve sadece 1 gün içerisinde hem futbolcuların hem futbolseverlerin baskısıyla Avrupa Süper Ligi dağıldı.

Şampiyonlar Ligi Tarihi

Şampiyonlar Ligi tarihi incelenecek olursa ilk şampiyon Real Madrid’tir. 1956 yılında gerçekleşen finalde Real Madrid Fransız rakibi Stade de Reims’in 4-3 yenerek bu organizasyonun ilk şampiyonu olmuştur. Aynı zamanda Real Madrid hali hazırda 13 şampiyonluk kazanarak bu turnuvanın en başarılı takımı olarak da karşımıza çıkmaktadır. Real Madrid’e en yakın takım bu konuda 7 şampiyonlukla Milan’dır. Milan’ı da 6 şampiyonlukla Bayern Münih ve Liverpool takip etmektedir. Tam 22 farklı takım şampiyonluk yaşamışken son şampiyon 2021 finalinde Manchester City’i 1-0 yenen Chelsea olmuştur.

Turnuvada en çok gol atan futbolcu da Portekizli yıldız Ronaldo olarak karşımıza çıkmaktadır. Attığı 134 golle turnuvanın en golcü futbolcusu olan Ronaldo’yu 121 golle Messi onu da 72 golle Lewandowski takip etmektedir. Yine turnuvada en çok forma giyen futbolcu da Ronaldo’dur 178 maçta forma giyen Ronaldo’yu 167 maçta forma giyen Casillas ve 151 maçta forma giyen Messi ve Xavi takip etmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*