Sağlıklı Yaşam İçin Yapılması Gerekenler

sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler, sağlıklı yaşamın gerekleri, sağlıklı yaşamak için yapılması gerekenler

Sağlıklı olmanın tek koşulu şeker, yağ ile tuzdan uzak durulmasıdır. Fakat günlük hayatımızda oldukça fazla tükettiğimiz bu gıdaları çıkarmamız oldukça zordur. Bunun yanında maketlerde şimdilerde koliler ile uygu fiyatta diye satılan gazlı ve şekerli içecekler, meyve suları yüzde yüz katkısız deniliyor. Bu tamamen asılsızdır çünkü içinde mutlaka tatlandırıcı ile kötü meyvelerin olduğu meyve suları, abur cubur tarzında olan bütün yiyecekler, çikolatalar, kola, cips, salam, sosis gibi et türleri soframızda ve ya çayımızın yanında olmaması gereken gıdalar bulunuyor. Özellikle de çocukları olanlar için daha risk taşıyan bu ürünler parlak jelatinler ile sunularak alınmasına teşvik ediliyor.sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler, sağlıklı yaşamın gerekleri, sağlıklı yaşamak için yapılması gerekenler

Şekeri Hayatınızdan Çıkarın!

Şekeri kendi tarlamızdan çıkarmadığımıza göre marketlerde satılan şekerlerin gerçek olup olmadığını bilemiyoruz. Çünkü tatlanma konusunda bazı şekerler ne kadar atarsanız atın hiç şeker tadını vermez. Bu da içindeki katkıların şekerle özdeşen kimyası sonucu oluşuyor. Aslında yalnızca çay şekeri olarak değil de bütün gıdalar olarak şekerin miktarını düşürmelisiniz. Çünkü bazı bakliyatlarda ve sebzelerde de şeker oldukça yüksek çıkar. Ancak, bunlardan önce şekerin kullanıldığı gözümüzün görebileceği alanlarda kullanımı bırakmak bilmediğimiz şekerli gıdaları alırken etkilenmenizi azaltır. Süt, çay ve bitki çayları içerisine doğal bal kullandığınızda sağlıklı bir kullanım elde edilmektedir. Yine de bal içinde de birazcık şeker olabileceğinden bu kullanımda da kontrollü olmanız gerekir.

Şekerin Zararları Neler Olabilir?

Şeker karaciğerde kapıda bekleyen bir gıdadır. Karaciğer eğer içerisine bu şekeri alarak öğütmezse dışarda kalan şeker parçacıkları diğer organlara saldırarak zarar verir. Karaciğer içinde enzimler le eritilerek öğütülen şeker fazla miktarda alındığında ağzınızda kalan şeker tadı ile far edeceğiniz hissi uyandırır. Sürekli susamanız ve kalktığınızda ağzınızdaki nahoş kuruluk şeker fazlalığından oluşan yanma ile açığa çıkıyor. Bu yanmanın sebebi ise içerde artan şekerin organlarda kabul görmemesi ile birlikte vücudun rahatsızlığından kaynaklanıyor. Beyaz ekmek içinde çok olan şeker ekmeği kestiğinizde fark edilir derecede azalarak zayıflamanıza da etkili olur. Şişmanlık çok fazla şekilde karbonhidrat tüketen kişilerde artabileceğinden ekmeği yavaş yavaş bırakarak zayıflamanın ve şekerden kurtulmanın en kolay yolunu aramalısınız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*