Reflü İle Spor Arasındaki Bağlantıyı Biliyor Musunuz?

reflü ile spor bağlantısı, reflü neden olur, sporun reflüye etkisi

Enerjisi yoğun sporlar nedeniyle reflü mümkündür. Ancak bu sebeple spordan uzak durmak elbette yanlış olur. Reflü sorunu olanlar, durumu göz ardı etmeden uygun bir spor veya egzersiz programı seçmelidir. Eğitimde yer alan etkinliklerden bazıları; Bu, ip atlama, ağırlık kaldırma ve yüksek atlama gibi kuvvet desteği gerektiren aktiviteler sırasında reflüye neden olabilir. Özellikle tok karınla yapılan squat gibi mideyi etkileyen egzersizler ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.reflü ile spor bağlantısı, reflü neden olur, sporun reflüye etkisi

Reflü; Bu, midenin kapak mekanizmasında karın boşluğunda veya midede bulunan basıncın yemek borusu ile mide arasındaki basıncı aşması sonucu oluşur. Reflü olan hastalarda mide fıtığı görülme sıklığı yaklaşık %50’dir. Bu, midenin bir kısmını diyaframdaki bir açıklıktan göğüs kafesine çıkmaya zorlar. Bu durum spor aktiviteleri sırasında ortaya çıktığında spor tarafından tetiklenebilir. Karın içi basıncını azaltmak için gereklidir. Kaldırma ve zıplama gerektirmeyen çalışmalardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Egzersiz yaparken reflüden uzak durmak;

Besinlere dikkat etmeliyiz… Yediğimiz besinlerin midede kalma süreleri farklı olabilir. Spor yaptığımız günlerde beslenmeye özellikle dikkat etmeli ve midede uzun süre kalan yiyecekleri yememeliyiz. Ağır yağlı yiyecekler, kızarmış yiyecekler veya yüksek proteinli yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Yatay Egzersizi Tercih Etmeyin… Reflü ve mide fıtığı olan kişiler ayakta egzersizi tercih etmelidir. Mide kapağında delik olan kişiler yatay egzersizden kaçınmalıdır. Midedeki yiyecekler yerçekimi ile yukarı kalkabileceğinden, vücudunuzun dik pozisyonda olduğu egzersizler yapmalısınız.

Pipet kullanmaktan kaçının… Biliyoruz ki, özellikle spor yapanlar için sıvı tüketimine özel dikkat gösterilmelidir. Reflü ve mide fıtığı sorunu olanlar sıvı içerken pipet kullanmamalıdır. Pipetten içmek midede fazla hava ve basıncın mideye girmesine neden olur. Bu basınç geğirmeye neden olduğu için bu süre içinde reflü artar.

Vücuda çok sıkı oturan giysiler giymeyin… Spor sırasında giyeceğiniz dar ve dar giysiler performansınızı olumsuz yönde etkileyebilir ve reflü olan kişiler için de rahatsız edici olabilir. Beli dar veya beli ince lastikli eşofman altı mide basıncını artırarak reflüye neden olur. Sadece spor yaparken değil günlük hayatta da reflü sorunu yaşayanlar tayt giymemeye özen göstermelidir. Dünyaca ünlü markaların teri buharlaştıran ve yeni sezonda antrenman için özel olarak tasarlanmış spor kıyafetlerini tercih etmenizi öneririz.

Egzersiz yapmadan önce yemek yemeyin… Sağlığınızı ve zindeliğinizi en üst düzeye çıkarmak için egzersiz yapmadan önce diyetinize ara vermek en iyisidir. Açken egzersiz yapamayanlardansanız, çok hafif yemelisiniz. Antrenmandan ortalama 2 saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız. Aç karnına reflü yaşamanız pek olası değildir. Yemek borusunda yemek olmadığı için herhangi bir problem yaşamamanız gerekir.

Reflü olan kişiler nelere dikkat etmelidir?

Alkol, kahve, kızarmış, sos, mayonez, ekşi, gazlı içeceklerden uzak durun,

Şeker oranı düşük yiyecekleri tercih etmelisiniz,

“Taş Devri diyeti” uygulayan kişilerde reflünün birkaç gün sonra kendiliğinden sona erdiği bulundu.

Başta aspirin olmak üzere çok zor bir durumda olmadığınız sürece ağrı kesici kullanmaktan kaçınmalısınız,

Fazla kilonuz varsa, kilo vermeniz gerekir,

Rahat ve bol giysiler tercih etmelisiniz.

Çok yemek yerine, sık sık küçük öğünler yemelisiniz.

Ağır cisimleri kaldırmamalı veya çok efor gerektiren işler yapmamalısınız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*