Prostat kanseri ışın tedavisi ile nasıl yapılır?

Prostat kanseri belirtileri , Prostat kanseri tedavisi, Prostat kanseri nasıl tedavi edilir

Prostat kanseri ışın tedavisi ile uygulanan yöntem kanser hücrelerinin yok edilmesinde kullanılmaktadır. Özellikle kanserli olan bölgenin temizlenmesi de uygulanan ışın tedavisi prostat kanser hücrelerinin öldürülmesinde en iyi sonucu vermektedir. Uygulamada hastaya gama, X, proton ve nötron ışınları verilerek tedavi aşamasına başlanmaktadır. Kanser hastalarının çoğunda ışın tedavisi uygulanmaktadır. Radyasyonun hastalığı iyileştirmesinin yanı sıra kanserden dolayı ağrıların hafiflemesine ve cerrahi müdahalenin rahat geçmesinde önemi büyüktür. Işın tedavisi prostat kanseri, lenfoma ve hodgkin gibi kanser hastalarında uygulanmaktadır. Kanserli hücrenin temizlenmesinde ışın tedavisinin kullanılması yeterli gelebilmektedir. Işın tedavisi uygulanan prostat ve lenfoma gibi kanser türlerinde iyi sonuç alınabilmektedir. Prostat kanserinde ışın tedavisinin uygulanması ile kanserli hücrelerde küçülme görmektedir. Işın tedavisinin uygulanması sonrasında hastada aşırı yorgunluk ve bulantı gibi nedenler görülebilmektedir. Hastanın bu durumda bolca dinlenmelerini, akşam erken yatmaları ve çok uyumaları önerilmektedir.Prostat kanseri belirtileri , Prostat kanseri tedavisi, Prostat kanseri nasıl tedavi edilir

Prostat kanseri ışın tedavisi alan hastaların ilk hafta başlayan yorgunlukları tedavi sonrası da 2_ ila 3 hafta sürebilmektedir. Hastalara dolaşım ve bağışıklık sistemlerinin güçlenebilmesi için egzersiz ve yoga yapmaları söylenmektedir. Radyoterapinin prostat kanserinde tek başına başarı sağladığı da görülmektedir. Günümüzde ışın tedavisi cihazlarındaki gelişmelerin sayesinde 3 boyutlu görüntü ile ışın tedavisi yapılmaktadır. Işın tedavisinin uygulandığı bölgede hafif kızarlık oluşmakta ve deri hassaslaşmaktadır. Işın tedavisi uygulanan lokal bölgeye kortizon ve krem kullanılmamalıdır. Işın tedavisi alan kanserli hastalarda saç ve bulantının olması doğaldır. Prostat kanserinde ışın uygulama yöntemi kanserli hücrenin temizlenmesinde tek başına başarılı görülmektedir. Kanserli evrenin ileri safhada olmaması önemli rol oynamaktadır. Prostatın içerine radyasyonlu maddelerin konulması da mümkündür. Işın tedavisinden 12_ 18 ay kanserli hücreler ölmeye devam etmekte ve normal hücreler ölen kanserli hücrelerin yerine gelirler. Işın tedavisi çok ileri safhalarda işe yaramayabilir. Doktor hastaya cerrahi operasyonda önerebilmektedir.

Prostat kanseri ışın tedavisi prostat kanserinde ışın tedavisi hem dışarıdan hem de içerden uygulanabilmektedir. Tedaviye başlamadan kalçadan iğne yapılmaktadır. Işın tedavisi uygulanırken hasta acı hissetmemektedir. Prostat kanserinde ışın tedavisi 7 ile 8 hafta sürmekte tedavinin uygulanma süresi 10 dakikadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*