Pedagogun Gerçek Anlamı

pedagog kimdir, pedagog ne iş yapar, pedagogun görevleri nelerdir

İnsanlar doğar büyür evlenme çağına geldikleri zaman da kendilerine uygun bir eş buldukları zaman evlenirler. Evliliğin amaçlarından biri de soylarını devam ettirmektir. Bu da çocuk sahibi olmakla devam eder. Anne babalar çocuklarına büyük ilgi gösterirler. Çocukları onların her şeyidir. Çocuklarında bir sorun yaşadıkları zaman onları bir uzmana götürürler. Fakat bazı bilinmeyenler vardır. Bunlardan birisi de pedagogun gerçek anlamının ne olduğudur.pedagog kimdir, pedagog ne iş yapar, pedagogun görevleri nelerdir

Doğruları bilmekte fayda var

Anne babalar olarak çocuklarınızı bir pedagoga götürmeden önce pedagogun gerçek anlamını bilmekte fayda vardır. Pedagog kelimesi eski yunanca ve latince de paidagogos olarak geçmektedir. Anlamı iste onlara eğitim vermekle yükümlü kişiye götürmekle yükümlü köle demektir. Yani pedagog bir çocuk eğitmenidir. Pedagog çocukları eğitir, ailelere çocuk eğitimi konusunda bilgiler verebilir fakat çocukları tedavi edemez. Çocukların sorunlarını çözmek çocuk psikiyatristi ve çocuk psikoloklarının görevleridir.

Halk arasında pedagog çocuk psikoloğu olarak bilinmektedir

Ülkemizde pedagog kelimesi aileler tarafından  çocuk psikoloğu olarak algılandığı için bir çok çocuk psikoloğu kendini pedagog olarak tanıtmaktadır. Fakat çocuk psikolokları için pedagog yeterli bir tanım değildir.

Diğer tarafta ise pedagog ünvanı olan kişiler kendilerini çocuk psikoloğu gibi tanıtıp çocukları tedavi etmeye başladırlar. Bunun gibi durumlara dikkat etmeliyiz. Pedagogun çocuklarını tedavi edemeyeğini sdaece size çocuk eğitimi ile ilgili tavsiyeler verebileceğini unutmayınız. Gözünüzden sakınarak büyüttüğünüz çocuğunuzun yanlış kişiler tarafından yanlış yöntemlere tedavi edilmesini istemezsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*