Paranın Zamanda Değer Kaybetmemesi Nasıl Sağlanabilir?

Paranın değerini koruma, paranın zamanda değer kaybetmesi, para niye değer kaybeder

Para kazanmak ve biriktirmek için yıllarca çalışmak gerekir. Biriktirilen parayı yastık altında tutmak gelecekte o paradan hayır görmeye pek yaramaz. Çünkü yastık altına atılan paranın zamanla değeri düşer. Nasıl mı? Aynen şöyle…Paranın değerini koruma, paranın zamanda değer kaybetmesi, para niye değer kaybeder

Bundan 5 yıl öncesinde ekmeğin fiyatının 50 kuruş olduğunu varsayalım. O zamanlarda kenara attığınız 10 bin lira ile 20 bin adet ekmek alabilirsiniz. Ancak günümüze geldiğimizde yastık altına attığınızda 10 bin lira ile sadece 10 bin adet ekmek alabilirsiniz. Çünkü enflasyon yükselmeye ve fiyatlarda artış gerçekleşmeye devam eder, buna rağmen sizin yastık altına attığınız paranın değeri aynı yerde sabit kalır. Peki; paranın değer kaybetmemesi için ne yapılması gerekir? Paranın zamanla değerini kaybetmemesi yani zamanda değer yitirmemesi için yatırıma çevrilmesi gerekmektedir. Bu bir arsa satın alınacak, ticari bir faaliyete yatırım yaparak ya da gayrimenkul satın alarak olabilir.

Bugün 10 bin liraya satın aldığınız bir dönem tarlanın dahi gelecekte fiyatı mutlaka artacaktır. Çünkü enflasyon yükselecek ve fiyatlar artmaya devam edecektir. Bugün 10 bin liraya satın aldığınız tarlanın gelecekteki fiyatı 20-30 bin liralara kadar dahi çıkabilecektir. Bu nedenden dolayı paranız varsa ve değerlenmesini istiyorsanız güzel bir mevkiden ev, arsa, tarla satın alabilirsiniz.

Altın vb. gibi kıymetli şeylere de yatırım yaparak paranızın değerini koruyabilirsiniz. Banka faizine yatırmak da geçici bir çözümdür. Ancak uzun vadede siz bankaya yatırdığınız paradan devede kulak kadar para kazanırken, banka sizin paranız ile ciddi yatırımlar yaparak çok ciddi paralar kazanabilirler.

Paranızın değerini korurken öte yandan çok daha ciddi paralar kazanmak için ticari faaliyette bulunabilirsiniz. Ticari faaliyette bulunurken de aklınızda bir anda çok fazla para kazanmak değil uzun vadede düzenli gelir elde etmek olmalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*