Paintball ile eğlenmeye var mısın?

paintball, paintball oynama, paintball oyun kuralları

Günlük yaşamın getirdiği stres ve yorgunluğu doğayla iç içe ve keyifli bir şekilde atmak için çeşitli alternatifler sunulmaktadır. Bu alternatifler içinde, hem doğal bir ortamda hem de heyecanlı bir mücadeleyle stresinizi ve yorgunluğunuzu atabileceğiniz keyifli bir seçenek olan paintball oldukça ön plandadır. Tüm dünyada son derece rağbet gören bu spor, son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamıştır. Her oyunun ve sporun olduğu gibi bu sporda da bilinmesi ve uyulması gereken birtakım kurallar vardır. Karşılıklı iki ekip ile birlikte yapılan bu spor için öncelikle uygun kıyafetler ve ekipmanları kullanmak esastır. Bir önemli husus ise oyuncuların güvenliğidir. Bu nedenle oyun alanında oluşabilecek sağlık sorunları için önceden gerekli tedbirler alınmalıdır. Herhangi bir sakatlanmaya ya da sağlık sorununa sebep vermek için ayrıca kullanılan kıyafetlerde uygun olmalıdır. Bu gibi güvenlik tedbirleri yerine getirildikten sonra oyuna başlanabilir.  paintball, paintball oynama, paintball oyun kuralları

PAİNTBALL’UN OLUMLU ETKİLERİ

Her yaştan insanın yapabileceği bir spor olmasının yanı sıra, bilhassa gelişme çağında olan çocuklar başta olmak üzere hem yeteneklerin hem de sosyal kavramların gelişimi ve ilerleyişi açısından son derece etkili ve öğretici bir yapısı vardır. Ekip çalışmasına yatkınlığın, liderlik duygularının, arkadaşlık kavramının gelişiminde önemli bir katkısı olan bu spor aynı zamanda, stratejik düşünce ve belirlenen stratejilerle hedefe ilerleme gibi becerileri de kazandırarak, kişinin kendi sosyal hayatında da kullanıp, uygulayabileceği özellikleri kazandırmaktadır. Bu açıdan bakıldığında Paintball İstanbul sadece bir spor olarak değil, kişisel gelişime katkılarıyla kişilik gelişimine yardımcı olan bir aktivitedir. Bu sporu icra eden bireyler zaman içinde doğanın yapısını ve zorluklarını, kişiye sunduğu faydaları, ekiple birlikte hareket edebilmenin getirdiği avantajları, yaşam için gerekli stratejilerin oluşturması gerektiğini ve daha birçok olguyu kavrayacak ve kişisel yaşantısında başarıyı yakalayacak önemli veriler hakkında tecrübe kazanacaktır. Aynı zamanda son derece hareketli bir spor olması nedeniyle, sağlık bakımından da olumlu yönde bir fayda sağlayan bir spor olarak da karşımıza çıkmaktadır. İnsan vücudu için gerekli olan hareketin sağlanması ile birlikte hem fiziksel anlamda hem de yaşamın içindeki stres, yoğunluk ve yorgunluk gibi olumsuzluklardan kurtararak ruhsal anlamda sağlıklı bir yaşam için olumlu etkiler meydana getirmektedir.

PAİNTBALL ALANI VE UYGUN MALZEME KULLANIMI

Oyunun amacına uygun ilerleyerek, aktiviteden alınacak verimin üst seviyede olması için oyun alanının yeterliliği önem taşımaktadır. Alan içerisinde yarışmacıların siper alarak gizlenebilecekleri, saman balyası, variller gibi bazı yardımcı malzemeler mutlaka olmalıdır. Oyun öncesinde ise takımlar mutlaka oyun alanını gezerek keşif yaparak stratejilerini belirlemelidirler. Sonrasında ise kurallar dâhilinde oyun başlatılacaktır. Bu noktada insanoğlunun içinde doğuştan gelen bir eğilim olan şiddet unsurunun doğaya ve canlılara zarar vermeksizin giderilmesi ve tatmin edilmesi açısından da oldukça uygun bir spor olduğunu belirtmekte fayda var. Oyunun doğal bir alanda oynanıyor olması nedeniyle dikkat edilecek öncelikli konu doğaya hiçbir şekilde zarar vermemek olmalıdır. Bu nedenle oyunda kullanılacak olan ve çevreye dağılması muhtemel malzemelerinin tamamının mutlaka doğada kaybolabilir yapıda olması çok önemli bir konudur. Doğanın yapısı ile birlikte, oyuncuların sağlığı da büyük önem taşımaktadır ve öncelikli olarak gözetilmesi gereken önemli bir konudur. Oyunun güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için oyun başlamadan önce eğitmenler tarafından oyunculara bilgi verilmeli ve oyun sürerken de oyun alanı içinde destek verilmeye devam edilmelidir. Bir hakem kontrolünde sürdürülen oyun esnasında ihtiyaç duyulabilecek silah, boya, CO2 tüpü gibi malzemeler bu hakem tarafından oyunculara temin edilebilmektedir. Sık sorulan ve merak edilen bir konu olarak da paintball fiyatları son derece uygun bir seviyede olup, her kesimden insanın rahatlıkla yapabileceği bir spordur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*