Ortodonti nedir?

ortodonti nedir, ortodonti tedavisi, ortodonti tedavisi nasıl yapılır

Ortodonti, diş ve çene bozuklukları üzerinde çalışana bir bilim dalıdır. Çarpık ve eğri dişler, üst üste binen dişler ve çene eğriliği için tedavi yöntemlerinin geliştirildiği bir ağız ve diş bakımı alanıdır. Halk arasında diş teli olarak bilinmektedir. Son yıllarda sağladığı kolaylık ve uygun fiyat seçenekleri ile protez diş ve diğer yöntemlerden daha çok ilgi görüyor. Diş teli yasal kliniklerde bu konuda uzman ve eğitimli ağız ve diş doktorları tarafından önerilir ve uygulanır. Tedavi süresi belki 5-6 yıla kadar devam etse de günlük hayatta bir sıkıntı yaşatmaz. Diş teli taktırdıktan sonra yaklaşık 10 gün içinde ağız içindeki fazlalık ve farklılık hissi sona erecektir.ortodonti nedir, ortodonti tedavisi, ortodonti tedavisi nasıl yapılır

Ortodonti yalnızca yüz ve ağız kısmında estetik bir görüntü için uygulanmaz. Ağız ve diş sağlığı her şeyden önemlidir. Dişlerin sağlığının bozulması vücutta başka hastalıklara da yol açabilir. Bunun için ağız ve diş sağlığına önem vermek gerekir. Ortodonti ile yalnızca diş problemleriniz değil alt çene ve üst çene problemleriniz de çözülecektir. Bu tedavinin uygulanmaması halinde sizi bekleyen bir takım sağlık sorunları olacaktır. Örneğin zaman içerisinde bu eğriliğin yol açtığı konuşma bozuklukları sizi rahatsız edecektir. Ortodonti tedavisinde en önem verilen konuların başında ise ağız içindeki hijyen geliyor. Bir öne bir arakaya veya üst üste binmiş diş eğriliklerinde diş temizliğinin yapılması oldukça zordur. Onun için dişinizin girintili yerlerinde yiyecek kalıntılarının kalması da mümkündür. Bu da bakterinin ve diş çürüklerinin habercisidir.

Ortodonti tedavisinde ağrı ve acı hissetmeniz mümkün değil. Son derece basit ve kısa süren bir operasyonla dişlerinize braket adı verilen diş teli takılır. Yaklaşık bir buçuk hafta içinde diş tellerine alışacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Ancak normal şartlarda diş ve diş eti hassasiyetleriniz varsa bir süre kanama ve ağrı hissedebilirsiniz. Ağrı kesiciler ile bu ağrılar geçecektir. Ağız gargarası ile ağız içinde hijyen sağlamanızda önemli bir noktadır. Diş teli dişlerinizde hafif bir baskı oluşturacaktır. Çünkü bu baskı dişleriniz tedavisi için gayet olması mümkün olan bir durumdur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*