MOBİL VE ARAÇ ÜSTÜ VİNÇ PERİYODİK KONTROLÜ

araç üstü vinç kontrolü, mobil vinç kontrolü, araçlı vinç kontrolü yapımı

Günümüzde birçok alanda kullanılan vinç ve kaldıraçlar hemen hemen her gün, her yerde kullanılan araçlar haline geldi. Bu da her zaman bakım yapılmasını gerektiren şartlardan bir tanesi. Birçok alanda ağır olması nedeni ile yüklerin ya da çeşitli ağırlıktaki nesnelerin kaldırılması için bu tür makineler kullanılmaktadır. Bu ağırlıklar tonaj cinsi olduğu için makinelerin kullanılması kaçınılmaz. Ancak her ne kadar zorunlu olarak bu tür iş makineleri kullanılsa da düzenli olarak bakım yapılması ve kontrol edilmesi gerekmektedir. Mobil ve araç üstü vinç kontrolü de bu konuya dahil olan konulardan bir tanesidir.araç üstü vinç kontrolü, mobil vinç kontrolü, araçlı vinç kontrolü yapımı

Günümüzde her ne kadar çok yoğun kullanılan araçlar olsa da mobil ve araç üstü vinç kontrolü geçiştirilebiliyor. Öncelikle bu tür araçların kullanım yetkisine sahip olan operatörlerin kullanım öncesinde kancaları, ağırlık mekanizmaları ve diğer aksamlarını kontrol etmesi ve sonrasında çalıştırması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yapılacak olan periyodik kontroller de belirli aralıklarla yetkili firmalar aracılığı ile yaptırılabilmektedir. Bu tür ağır yük taşıyan makinelerde bakım ve onarım imkanları, uzmanlık ve düzenli kontrol önemli bir yere sahiptir. Yapılan en ufak bir yanlış hesaplama ya da bakım imhalı hm can hem de mal kaybına neden olabilir. Bu nedenle hem çalıştırmadan önce hem de periyodik aralıklarla bakım ve kontrol yapılması gerekir.

Mobil ve araç üstü vinç kontrolü diğer kaldıraçlar gibi düzenli bakıma tabidir. Ancak işveren firmaların bu konuda aksaklık gösterdiği de bilinen bir gerçek. Yapılan kontrollerin kayıt altında alınması, tamirat ve onarım gibi değişikliklerin de kayıt altına alınarak bilgi sağlanması gerekmektedir. Yapılan iş kanunu ile de bu tür ağır yük taşıyan kaldıraçların bakımı için düzenleme getirilmiş durumda. Bunun yanı sıra bu tür makinelerde kaza olasılıkları mali olarak da büyük zararlara neden olabilmektedir. Hem can ve mal güvenliği sağlamak hem de kanunlara aykırı davranmamak adına iş sahibinin kaldıraçlar üzerindeki periyodik bakım ve kontrollere dikkat etmesi gerekmektedir. Gerekli firmalarda hem işin uzmanı kişiler görev almakta konusunda deneyimli elemanlar çalışmaktadır. Bakımlar için belli bir ücret alınsa da bu durumdan kaçmamak gerekir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*