Memenin İltihaplanması (laktasyonel mastit) Nasıl Olur?

Emziren anneler, çoğunlukla doğumdan sonraki ilk hafta olmak üzere mastitisin yüzde 3 ila 20’sini geliştirebilir. Meme ucundaki çatlaklar, yaralar, kabuklanmalar ve yetersiz hijyen meme ucunda mikrobiyal büyümeye neden olur. Bu gibi durumlarda antibiyotik tedavisi yokluğunda üçte birinde mastit gelişiyor ve antibiyotiklerle bu rakam yüzde 5’e düşebiliyor. Bu durumlarda emzirmeye devam etmek veya süt pompalamak apse oluşumunu azaltacaktır. Apse göğüs iltihabından kaynaklanıyorsa görüntüleme veya ameliyatla çıkarılmalıdır. Zamanında müdahale etmediğinizde ciddi septik durumlar ortaya çıkabilir.

Emziren anneler alerjiler için penisilin, sefalosporin, klaritromisin, eritromisin gibi antibiyotikler kullanabilir. Apse boşaltıldıktan sonra, tıkanıklığı gidermek ve enfeksiyonun gerilemesine yardımcı olmak için emzirmeye devam edilebilir. Memede süt birikmesi meme iltihabını şiddetlendirir ve apse tekrarını artırır. Bu nedenle, emzirmek mümkün değilse, sütün elle veya pompa kullanılarak boşaltılması gerekir.

Periduktal mastit

Emzirirken mastitis ile. Meme uçlarının etrafında başlayan ve süt kanalları etrafında gelişen iltihaplanma. Yüzde 90’ı sigara ile ilişkilidir ve ortalama 35 yaşındaki genç hastalarda görülmektedir. Sigara içmenin meme başının arkasındaki süt kanallarına zarar verdiği ve mikropların birikme olasılığını artırdığı düşünülmektedir.

Başlangıçta, areola kenarında sadece kızarıklık ve şişlik görülür. Tek başına antibiyotikler bu semptomları hafifletebilir. Ultrasonografi gibi görüntüleme tetkiklerinde apse bulunursa apse drenajı gerekir.

Sadece drenajdan sonra tekrarlama riski yüksek olduğundan, sık apsesi olan hastalar meme başının arkasındaki süt kanallarını çıkarmak için ameliyat olurlar.

Bağışıklık sistemi zayıflamış ve sarkık diyabeti, kronik böbrek yetmezliği ve kemoterapisi olan kişilerde meme uçlarından uzak bölgelerde apseler (periferik laktasyonel olmayan meme enfeksiyonları) gelişebilir. Bu durumda apse drene edilmeli ve tedavi sırasında antibiyotik kullanılmalıdır.

Tüm hastaların yaşına ve sonuçlarına bağlı olarak, görüntülemede kanserden şüpheleniliyorsa, apse veya iltihaplı bölgeden biyopsi alınmalıdır.

Granülomatöz mastit

İdiyopatik granülomatöz lobüler mastit, üreme çağındaki genç hastalarda yaygındır. Bağışıklık sisteminin elemanlarının, memeye son derece normal (otoimmün) bir tepkinin ve / veya önceki enfeksiyon ve travmanın sonucu olduğuna inanılmaktadır.

Hem klinik hem de radyolojik olarak (ultrason, mamografi, manyetik rezonans görüntüleme) genellikle meme kanseri (özellikle iltihaplı meme kanseri) ve tüberküloz mastit ile karıştırılır.

Bu hastalarda apse drenajına ve antibiyotik tedavisine rağmen tekrarlayan meme apseleri vardır. Apse veya dokudan alınan örneklerde tüberküloz testleri negatiftir. Meme ultrasonu, MMG ve MRI’da kanserden ayırt edilemez. Kesin tanı için alınan şüpheli meme dokusu postmortem muayene için gönderilmelidir.

Semptomlar

Granülomatöz mastitin belirtileri

İdiyopatik granülomatöz lobüler mastit, üreme çağındaki genç hastalarda yaygındır. Bağışıklık sisteminin unsurlarının, memeye aşırı normal (otoimmün) bir yanıtın ve / veya önceki enfeksiyon ve travmanın sonucu olduğu düşünülmektedir.

Tüberküloz mastit ve idiyopatik lobüler granülomatöz mastit olmak üzere iki tiptir. TB mastiti, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde ve bağışıklığı baskılanmış hastalarda (AIDS, kronik böbrek yetmezliği gibi) daha yaygındır. Tüberküloz mastit ile meme derisinde ağızda apse, meme kitlesi, koltuk altı akıntısı veya apse şeklinde fistül gibi klinik belirtiler görülebilir.

Teşhis yöntemleri

Granülomatöz mastit teşhisi

Hem klinik hem de radyolojik olarak (ultrason, mamografi, manyetik rezonans görüntüleme) genellikle meme kanseri (özellikle iltihaplı meme kanseri) ve tüberküloz mastit ile karıştırılır.

Bu hastalarda apse drenajına ve antibiyotik tedavisine rağmen tekrarlayan meme apseleri vardır. Apse veya dokudan alınan örneklerde tüberküloz testleri negatiftir. Meme, ultrason, MMG ve MRI ile kanserden ayırt edilemez. Kesin tanı için alınan şüpheli meme dokusu postmortem muayene için gönderilmelidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*