Melatonin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

melatonin etkileri, melatonin göz sağlığı, melatonin sağlığa etkisi

Pineal bez tarafından üretilen bir hormon olan Melatonin; Retina, kemik iliği, bağırsaklar, deri ve çeşitli kan hücrelerinde bulunan ve vücudun doğal ritmi ile uyumlu çalışan bir nörokimyasaldır. Melatonin esas olarak gündüz-gece döngüsünü, başka bir deyişle uyku-uyanma döngüsünü düzenler.melatonin etkileri, melatonin göz sağlığı, melatonin sağlığa etkisi

Melatoninin faydaları nelerdir?

Vücutta doğal olarak oluşan kimyasallardan kandaki melatonin seviyesi uyku sırasında yükseldiği için uyku hormonu olarak da tanımlanabilir. Melatonin takviyeleri, uykusuzluk veya jet gecikmesi ile uykusuzluk gibi durumlara yardımcı olabilir. Uyku kalitesine katkısının yanı sıra, melatonin hormonu ayrıca bağışıklık sistemini, vücut ısısını, kan basıncını ve kortizol hormonu seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir.

Melatonin hormonu birçok alanda vücudun normal işleyişine katkıda bulunur:

Melatonin ve Daha İyi Uyku

Melatoninin uyku üzerindeki etkilerine yönelik araştırmalar, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda uyku süresini ve uyku kalitesini artırabildiğini ve uykuya dalma süresini kısalttığını göstermiştir. Aynı zamanda jet lag semptomlarını düzenlemede ve gündüz uykululuğunu azaltmada etkilidir.

Melatonin ve mevsimsel depresyon

Mevsimsel depresyon, yaklaşık 10 kişiden 1’ini etkilediği tahmin edilen yaygın bir sorundur. Mevsimsel depresyon, adını her yıl aynı zamanda ve genellikle sonbahar / kış mevsiminin başında gerçekleşmesinden alır. Vücudun sirkadiyen ritmi ile melatonin hormonu arasındaki ilişkiye bağlı olarak mevsimsel değişimler nedeniyle ortaya çıkan bu durumun, gün uzunluğunun kısalmasına bağlı olabileceği düşünülmektedir.

Melatonin ve büyüme hormonu

Hücre büyümesini ve gelişimini uyaran büyüme hormonu, yetişkinlikte kas kütlesi ve gücü açısından önemli bir hormondur. Çeşitli çalışmalar, melatonin seviyelerinin artırılmasıyla büyüme hormonu seviyelerinin yükseltilebileceğini göstermiştir.

Melatonin ve göz sağlığı

Melatonin hormonu aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Bu işlevi sayesinde gözün yapılarını hücresel hasarlardan koruyarak görme sağlığını olumlu yönde etkileyebilir.

Melatonin ve reflü hastalığı

Reflü hastalığı, mide asidi ve içeriği yemek borusuna geri dönüp üst bölgelere gittiğinde ortaya çıkar. Melatonin hormonu mide asidi sentezini engellediğinden, melatonin reflü hastalığının semptomlarını azaltabilir.v

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*