Megapiksel Mi Lens Kalitesi Mi Önemli?

megapiksel nedir, fotoğraf makinesinde lens kalitesi, fotoğraf makinesi lensi

Fotoğraf çekmeyi seviyor musunuz? Ben fotoğraf çekmeye bayılırım. Özellikle yazın başlarında doğa ilkbaharı ardında bıraktığında ortaya çıkan doğa manzaralarının fotoğrafını çekmeyi çok severim. Hem sonra ben bu işi zevk almanın yanı sıra para kazanmak için de yapıyorum. Yani sizin anlayacağınız ben sadece doğa fotoğrafları çekmiyorum, aynı zamanda düğün fotoğrafları vb. de çekiyor ve bu şekilde az da olsa gelir elde ediyorum.

Siz de hobi olarak veya para kazanmak üzere fotoğraf makinesi satın almak istiyorsanız, bu amatör fotoğrafçının dediklerine biz kulak asın derim. Benim bu yazıyı yazma amacım fotoğraf çekmeye yeni başlayacak olan kişilere az da olsa fayda sağlamak ve yol göstermek. Hadi gelin yazımızın esas içeriğine bakalım sizin ile birlikte.megapiksel nedir, fotoğraf makinesinde lens kalitesi, fotoğraf makinesi lensi

Fotoğraf makineleri de biliyorsunuz ki teknolojiden nasibini aldı ve uzun bir süredir dijital hale gelmiş olarak kullanıcıların ellerinde geziyorlar. Hal böyle olunca işin içine sadece lens açısından değil aynı zamanda megapiksel açısından da inceleme giriyor. Megapikseli en basit haliyle çekilen bir fotoğrafı oluşturan piksel olarak tanımlayabiliriz. Bir fotoğrafın piksel sayısı ne kadar fazla ise fotoğraf o kadar net ve keskin hatlara sahip olur. Tabii bu da bizlerin fotoğraflarında görmekten hoşlanacağı şeydir.

Fotoğraf makinesi alırken çevremdeki birçok kişinin sadece megapiksel kavramına bakarak makine seçiminde bulunduğunu gördüğümde bir hayli üzüldüm. Çünkü bir makine her ne kadar megapiksel üi yüksek olsa da iyi bir lense sahip değilse fotoğrafa pek katkısı olmaz. Megapiksel ile lens kalitesi ayrılmaz bir bütündür. Benim size tavsiyem Sony gibi markaların üretmiş olduğu lenslere sahip bir makine almanız ve bu alımı yaparken aynı zamanda megapiksele bakmanızdır. Bunu şöyle örneklendirebiliriz, bir araba alacağınızı varsayalım. İki farklı araba seçebileceğinizi düşünelim, arabaların ikisi de 75 beygir gücünde olsun. A arabası 1,3 motora sahipken B arabası 1,5 motora sahip olsun. Siz bu durumda hangi arabayı tercih edersiniz? İşinize en çok yaracağını alacağınızdan ben emin gibiyim. İşte fotoğraf makinesi alırken de benzeri şekilde karşılaştırmalar yaparak basitçe tercihinizi yapabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*