Matcha Çayının Faydaları Nelerdir?

Matcha çayı nedir, Matcha çayının faydaları, Matcha çayının yararları

Yaklaşık 10 senedir antioksidanlı besinler uzmanların dilinden düşmemektedir. Herkesin günlük beslenmesinde mutlaka yer vermesi gereken antioksidanlı gıdalar ne işimize yaramaktadır? Özellikle matcha çayında oldukça yüksek miktarda bulunan bu antioksidan değerlerinin bedenimize ne gibi şifalar sunduğundan biraz bahsetmek istiyoruz. Antioksidanlar vücudumuz tarafından üretildiği gibi dışarıdan ek olarak da alınabiliyor. Antioksidanlar, vücudumuzda oluşabilen serbest radikallerin hareketlerini doğrudan önlemektedir. Bu da serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini engelleyerek yaşlanmanın olumsuz etkilerini yavaşlatmaktadır. Kanser oluşumu, kalp hastalıkları başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa karşı koruyucu olur. Bilhassa matcha çayında bulunan en yüksek antioksidan epigallokatesin galat olarak tespit ediliyor. Araştırmalara göre bu bileşik HIV, kanser gibi hastalıklarda oldukça etkili olmasının yanı sıra metabolizmayı hızlandırarak yağ hücrelerinin büyümesini engellemektedir. Bunun yanı sıra DNA ve hücrede oluşabilecek hasarlara sebep olan serbest radikalleri ortadan kaldırma özelliğine sahiptirler.Matcha çayı nedir, Matcha  çayının faydaları, Matcha çayının yararları

Matcha çayı, yeşil çayda bulunan tüm vitaminler, amino asitler, mineraller ve lifleri olduğu gibi muhafaza etmektedir. Genelde demlendikten sonra kullanılamayan yaprakların, toz haline gelmesi sayesinde, tüm güçlü özelliklerinden böylece faydalanılması gereklidir. Yapılan bir araştırmaya göre, matcha çayı, marketlerde satılan iyi markalı yeşil çayların bileşiğine göre tam 137 kat daha fazla antioksidan içermektedir. Uzmanlar, günde bir bardak matcha çayı içilmesinin, onlarca bardak yeşil çay içmeye denk olduğunu belirtiliyor. Matcha çayı içmenin iyi yanlarından biri ise, bitkinin tüm lif kaynağından ve faydalarından olduğu gibi yararlana bilinmesidir. Yeşil çaydaki gibi yaprakların demlenmesiyle değil de, yaprakları bütünüyle, toza dönüşmüş haliyle tüketmemizi sağlamaktadır. Bu özellikleriyle matcha çayı, dünyada bilinen tüm antioksidan kaynaklarından ve süper besinlerden çok daha fazla miktarda antioksidan içermektedir. Yapılan araştırmalarda ise, ıspanak, brokoli ile yaban mersini gibi antioksidan zengini besinler bile matcha çayının antioksidan deposunun yanında oldukça geri planda kalmaktadır.

Konsantrasyonu Artırıyor!

Özellikle bu mucize çayın içeriğinde l- theanine gibi oldukça kaliteli aminoasitler de yer alır. Bu da matcha’nın beyinsel odaklanma ve dikkat üzerinde önemli bir rol aldığını kanıtlamaktadır. L-theanine, yeşil çay ve diğer çaylarda da bulunuyor. Fakat matcha’daki oranı, diğerlerine göre 5 kat fazla miktarlardadır. Matcha’nın alzheimer hastalığına olumlu etkileri vardır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*