Kuryenin Görevleri Nelerdir?

kuryenin görevleri nelerdir, kurye ne iş yapar, kuryelerin yapmaları gerekenler

Bir yerden bir yere paket taşıma görevi verilen, belli şartları sağlayarak bu tür işlerde gerek yaya, gerek motosikletle, gerekse de arabayla çalışan kişi ya da kişilere kurye adı verilmektedir. Bir kişinin kurye olabilmesi için öncelikle belli başlı şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartlar aşağıda maddelerle yer almaktadır:kuryenin görevleri nelerdir, kurye ne iş yapar, kuryelerin yapmaları gerekenler

  • Kişinin ciddi sağlık problemlerinin bulunmaması, özellikle görme ya da işitme organlarında ciddi sıkıntıların olmaması. Zira bu iş dikkat gerektiren ve müşteriyle karşılıklı diyaloga girilen bir iş olmaktadır. Bir yanlış anlaşılmayla iş aksayabilir.
  • En az ilkokul mezunu olmak. Eğitim durumu en az ilkokulu bitirmiş olan kişiler bu tür işlerde görevlendirilmektedir. Zira okuma yazma biliyor olması önem arz etmektedir.
  • İyi derecede Türkçe bilme gerekmektedir. İnsanlarla diyaloga girilen bir iş olan evrak taşıma işinde kişinin iyi iletişim kurabilmesi için iyi derecede Türkçe bilmesi önem arz eden durumdur. Zira iletişim kopukluğu işleri aksatabilir.
  • Yine kuryeliğin çeşitlerine göre farklı farklı özellikler de bu işi yapacak olan kişi ya da kişilerde aranılmaktadır. Yaya kurye olarak görev yapacak olan kişi ya da kişiler için ilk 3 maddede yer alan şartlar yeterli olsa da; motosikletli kuryelik yapacak olan kişi ya da kişilerin iyi derecede motosiklet kullanabilmeleri, A2 sınıfı ehliyete sahip olmaları gerekmektedir. Arabalı kuryelik yapacak olan kişi ya da kişilerin de araba kullanmayı bilmeleri, araba kullanabilmek için gerekli ehliyete sahip olmaları gerekmektedir.
  • Kuryelik için gerekli olan şartları sağlayan kişi ya da kişiler; bir yerden bir yere teslim edilmesi gereken evrakları zamanında, güvenli teslim etmek zorundadırlar.

Kurye olarak iş başlayacak olan kişi ya da kişiler; kuryelik yapabilmek için gerekli şartları sağladıktan sonra, kuryeliğin hangi alanda bu işi yapmak istiyorlarsa firma ya da şirketlerle görüşerek rahatlıkla yapabilirler. Kazançları da ya maaş+sigorta olarak ya da çalışma kapasitelerine bağlı olarak değişkenlik göstermekte olan % 50 sistemiyle bu işi yapacak olan kişi ya da kişilere sunulan bir seçenek olarak dikkat çekmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*