Kuru Yemişler ve Faydaları Nelerdir?

kuru yemişlerin faydaları, kuru yemiş tüketimi, hangi kuru yemişler tüketilmeli

Enfes dokusuyla herkesin severek tüketebileceği kuru meyveler, sağlığımız için de oldukça faydalıdır. Günlük yemek planınıza dahil edilmesi önerilen farklı kuruyemiş türlerini yiyerek farklı faydalar elde edebilirsiniz. Fındık sağlıklı bir atıştırmalıktır; Yağları yüksek olmasına rağmen sağlıklı yağlar oldukları için kontrollü tüketildiğinde problem oluşturmazlar. Aksine protein ve lif açısından zengin oldukları için düzenli olarak tüketilmeleri önerilir. Her biri farklı fayda sağlayan kuruyemiş grubu, enerji desteği açısından da oldukça güçlüdür. Yemeklerde, lezzet ve lezzet veren kuruyemişlerin kavrulmuş yerine çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Özellikle gündüz ara öğünlerinizde rahatlıkla tüketebileceğinizi belirtmek isteriz.kuru yemişlerin faydaları, kuru yemiş tüketimi, hangi kuru yemişler tüketilmeli

Uzmanlar çiğ fındık tavsiye ediyor..

Kavrulmuş kuruyemişlerin daha fazla tüketilmesinin sebepleri arasında, kavurma işleminden sonra lezzetin daha yoğun ve belirgin hale gelmesi, ayrıca daha gevrek ve gevrek bir dokuya sahip olmasıdır. Kavurma hem kuru hem de yağlı olarak kullanılır. Kuru kızartma, kuru ısıda her iki taraftaki fındıklara uygulanan bir pişirme şeklidir. Yağda kızartma, yağda fırında veya tavada kavurmadır. Her çeşit kuruyemiş kabuksuz kavrulmakta iken sadece fıstık kabuklu olarak kavrulmaktadır. Hangi kuruyemişleri tercih ederseniz edin, değişmez gerçek şu ki, bunlar protein ve karbonhidrat içerir. Kavurma sırasında bazı kimyasal işlemlerden geçen kuru meyveler, çiğ meyvelerden biraz daha fazla kalori içerir ve besin değerleri az da olsa düşebilir.

İşte çiğ badem örneği: 28 gram çiğ badem 161 kalori ve 14 gram yağ içerir. 28 gram kavrulmuş bademde 167 kalori ve 15 gram yağ vardır. Aynı şekilde 28 gram çiğ ceviz 193 kalori ve 20 gram, 28 gram kavrulmuş ceviz 199 kalori ve 21 gram yağ içermektedir. Aslında kavrulmuş ve çiğ fındık arasında boşluk olmadığına dikkat edilmelidir.

Uzmanlarca tavsiye edilen çiğ kuruyemişler tekli ve çoklu doymamış yağlar içerir ve çoklu doymamış yağlar ısıdan zarar görür. Bu durumda hücrelere zarar verebilecek zararlı serbest radikallerin oluşumuna neden olur. Ayrıca bazı antioksidanların yanı sıra E vitamini, tiamin ve karotenoidler ısıtıldığında kaybolabileceği için çiğ fındık tavsiye edilir.

En Çok Tüketilen Sağlıklı Kuruyemişler

Ceviz… Kalbe iyi geldiği bilinen ceviz, kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolü düşürürken, aynı zamanda iyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolü yükseltir. Besin maddeleri ve yağlar açısından son derece zengin olan ceviz; E vitamini, magnezyum, protein, yağlar, karbonhidratlar içerir.

Antep Fıstığı… Yüksek lif içeriği nedeniyle mideyi uzun süre tutabilen Antep fıstığı, kolesterolü yükselttiği için kontrollü yenmesi gereken kuruyemişlerden biridir. Besinsel olarak E vitamini, magnezyum, protein, yağlar, karbonhidratlar ve yüksek lif içeriği içerir.

Badem… Sağlığımız için çok faydalı olan bademin içeriğinde; yağ, protein, karbonhidratlar, lif, E vitamini ve magnezyum. Düzenli olarak badem yemek, kan şekerini yaklaşık 0 oranında düşürür. Ayrıca yararlı bağırsak bakterilerinin gelişimini desteklediği için yenilmesi önerilen kuruyemişlerden biridir.

Fındık… Besin değeri yüksek olan fındık, öğün aralarında tüketilebilir ve lif oranı yüksek kuruyemişler arasındadır. E vitamini, magnezyum, protein, yağlar, karbonhidratlar ve yüksek lif içeriği içeren fındık, kolesterol üzerinde de olumlu etkiye sahiptir.

Antep fıstığı magnezyum, protein, yağ, karbonhidrat, E vitamini ve lif yapısı sayesinde kalp ve kalp hastalıklarına olumlu etkisi olan bir kuruyemiş. Araştırmalar sonucunda astım ve alerjik hastalıklar için de tıbbi özelliklere sahiptirler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*