Kulağa Kaçan Nasıl Bir Canlı?

kulağa kaçan, kulağa kaçan ilaçlama, kulağa kaçan böceği

Kulağa kaçan böceği isminden de anlaşılacağı gibi canlıların, özellikle de insanların, kulak deliklerinden vücutlarının içine giren zararlı böceklerdir. Kulağa kaçan böceği düz kanatlılar ailesinden bir böcektir. besin kaynakları olarak sebze ve meyveyi tercih eden bu böcekler otçul beslenmektedir.kulağa kaçan, kulağa kaçan ilaçlama, kulağa kaçan böceği

Kulağa kaçan böcekleri kahverengi, kırmızı, mavi, sarı, yeşil vb.. gibi bir çok değişik renkte olabilir. Bu böceklerin yaşadığı bölgelere ve türlere göre boyutları ve renkleri değişiklik göstermektedir. Bu böceğin halk arasında bilinen diğer bir adı ise saçkırandır.

Kulağa Kaçan Böceğinin Vücut Yapısı

Kulağa kaçan böceklerinin vücutları kabuklu bir zırhla kaplanmıştır. Boyları 2.5 – 3.5 cm. arasında değişmektedir. Kulağa kaçan çok hızlı hareket edebilen bir haşeredir. Altı adet bacakları vücutlarının sağ ve sol kısmında konumlandırılmıştır. Küçük bir kafası olan kulağa kaçan böceğinin vücut yapısı ince ve uzundur. Bu vücut yapısı sayesinde ismini aldığı kulaklarımıza rahatlıkla girebilmektedir. Uyku halinde iken insanların yataklarına sessizce sokulan ve buradan da kulak deliklerinden içeriye giren bu böcekler ciddi sıkıntılara sebep olabilirler. Baş kısımlarında 2 adet anten bulunmaktadır. Bu antenler sayesinde çevrelerindeki pek çok şeyin farkına varabilirler. Kulağa kaçan böceği kendisine yaklaşan bir cisim olduğunda bu antenlerinde titreşimler meydana gelerek tehlike uyarısı verir. Kulağakaçan böceğinin arka kısmında da 2 adet pense benzeri kıskaç bulunur. Erkek kulağa kaçan böceklerinin kıskaçları daha büyüktür. Bu kıskaçlarını çoğu zaman bir savunma aracı olarak da kullanılırlar.

Kulağa Kaçan Ne İle Beslenir?

Kulağa kaçan böcekleri genellikle otçul beslenmektedir. Besin kaynakları arasında her çeşit yeşillik; otlar, sebzeler, meyveler vb.. yanı sıra diğer küçük böcekler de yer almaktadır. Kulağa kaçanlar beslenmek için yakaladıkları böcekleri kıskaçları ile sıkıştırırlar. Ayrıca evlerimizde bulunan yiyeceklerimize de dadanarak zarar verirler. Kulağa kaçan böceği beslenmek için gece saatlerini bekler.

Kulağa Kaçan Nerelerde Yaşar?

Kulağa kaçan böceği evlerimizde ve bahçelerimizde hemen her yerde yaşayabilir. Bahçemizde ağaç kabukları, yaprak döküntüleri, taşların altı, merdiven boşlukları vb.. yerlerde gündüzleri saklanırlar. Ayrıca ağaç kavukları içinde veya zemin şekilleri arasında bir arada yaşarlar. Kulağa kaçan binaların dış cephelerindeki yarık çatlaklarda barındıkları da görülür. Evlerimizin içerisinde de yarık ve çatlaklara saklanırlar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*