Kolesterol Düşüren Gıdalar

Kolesterol düşüren bitkiler dengeli beslenmenin bir parçasıdır. Kolesterolü yüksek olan hastalar için en önemli şey diyet yapmak ve yediklerine çok dikkat etmektir. Kilo problemi olanların kilo vermeleri kolesterolün düşmesinde en büyük etkendir. Diyetin ve beslenmenin dışında düzenli egzersiz yapmak, en azından her gün yürümek de kolesterolü düşürmenizi sağlayacaktır.

Kolesterol ,Kolesterol tedavisi, Kolesterol gıda listesi2
Kolesterol düşürmek için bitkisel ürünler en büyük yardımcınız olacaktır. Bu bitkiler arasında keten tohumu, tahıllar, elma, limon, portakal, greyfurt, maydanoz, enginar, brokoli, domates, ceviz, fındık, zeytin, soya ürünleri, kırmızı ve yeşilbiber kolesterolün düşürülmesinde çok yararlı olan bitkilerdir. Posalı besinlere bol miktarda yer verilmeli, meyve ve sebze tüketimi arttırılmalıdır. Yapılan araştırmalar sonucu sarımsağın iyi kolesterolü yükseltip, kötü kolesterolü ve trigliseridleri düşürdüğü kanıtlanmıştır. Fındık, ceviz ve badem gibi yağlı tohumlar kolesterolü düşürmek için beslenme içinde yer almalıdır. Ancak yağ içeriğinin fazla olması nedeni ile çok miktarda tüketilmesi kan kolesterol oranını yükseltebilir. Günlük olarak 6 adet fındık ya da 2 adet ceviz yeterli olacaktır.
Kolesterolü yükselten yiyecekler öncelikle hayvansal yağlar ve gıdalardır. Buna aşırı kilo, hareketsizlik ve stres de eklenince kolesterol hastası olmak kaçınılmaz olmaktadır. Kolesterolün yükselmesini engellemek için tereyağ, margarin, şeker barları, çikolata, tam yağlı peynirler, yağlı sit ve yoğurt, tam yağlı süt ile yapılmış dondurmalar, kek, tavuk kanadı ve derisi, yağlı kırmızı et, sucuk, salam ve mandıra ürünleri, sakatatlardan uzak durmalısınız. Bunların yanı sıra kızartmalar, fast-food ürünleri kolesterol yükselten gıdalardır.
Hindistan cevizli ürünler kakao yağının bol miktarda bulunduğu çikolata kolesterolü yükseltir. Üretiminde kullanılan palm yağı doymuş yağ içerir ve bu da bisküvilere de bulunur. Demek oluyor ki bisküviler de kolesterol yükseltmektedir. Bütün gün hareketsiz kalmak hem kilo almanıza hem de kolesterolün yükselmesine sebep olur. Ayrıca kolesterol yükselmesinde diğer bir etken de strestir. Mümkün olduğu kadar stresten uzak durmalısınız. Kolesterolü yükselten birçok neden saydık. Unutulmaması gereken bir neden de genetik olmasıdır. Ailesinde kolesterol hastası olanlar her zaman risk altındadır. Belli aralıklarla kolesterollerini kontrol ettirmelidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*