Kırışıklık Gidericinin Etkisi Nedir?

kırışıklık karşıtı ürünler, cilt kırışıklığına karşı ürünler, cilt kırışıklığını giderme

Vücudumuzda ilk yaşlanan organımız gözdür, gözden sonra ise cilt yaşlanır. Yaşlanmaları önlemek için yapılacaklar,  kişilerin yaşına göre çok farklılık gösterir, yirmili- otuzlu yaşlarda yapılacaklarla, otuzlu- kırklı yaşlarda yapılacaklar aynı değildir. Yirmili yaşlarda kırışıklıklar için savaşmaya başlarsak sağlıklı bir şekilde yol almış oluruz; yani erkenden önlememizi almamız gerekiyor. Hem ev bakımları hem de profesyonel bakımlar yapmalı, sabah ve akşam cildi temizlemeli, sütle arındırmalı ve ardından tonik kullanarak gerginleştirmeliyiz. Cilt tipimize göre de hem güneş koruyucu hem nemlendirici etkisi bulunan besleyici kremler kullanılmalı. Nedenine gelirsek güneş ışınları ciltle temas edince kimyasal maddeler üretirler ve bu maddeler bazı yapılar oluşturur. Oluşan bu yapılar da hücrelerin çekirdeklerini tahrip eder, kolajen dediğimiz gençliğimizi ortaya koyan maddeyi yemeye başlarlar. Kolajenin yenilmesi de kırışıklıklarımızın oluşması demek. Bu yüzden kullandığımız kırışıklık gidericinin etkisi güneş ışınlarına karşı koruyucu, serbest radikallerin oluşmasını engelleyici ve cilt hücrelerini yenileyici özellikle kolejenin yeniden yapılandırılmasını sağlayacak nitelikte olmasına dikkat etmeliyiz.kırışıklık karşıtı ürünler, cilt kırışıklığına karşı ürünler, cilt kırışıklığını giderme

Kırışıklıklar için kullandığımız kremler, cilde elaksiyet özelliği kazandırarak cildi gevşetir. Cildin gevşemesi, kırışıklık gidericinin etkisi olarak karşımıza çıkarken bir yandan da cildin buruşmasına sebep olur. Kaş yaparken göz çıkarmak tabiri gibi bir şeye sebep olmamak için cildimizi gerdiren kremlerden uzak durmalı, bunların yerine doğal kremler kullanmalıyız. Unutmamız gereken diğer nokta da kremimizin içerisinde paraben grubu olmaması; çünkü paraben demek kansere davetiye demek. Kırışıklık kremlerinin kırışıklıkları tedavi edici, ortadan kaldırıcı özellikte olması gerekir. Cilt kırışıklıkları için uygulanan estetik ve cerrahi müdahaleler yerine ciltte tahribat yapmadan doğal yöntemlerle ve vücudumuzda bulunan var olan dengeyi korumakla erkenden önlem alırsak cildimizi yaşlanmaya karşı daha iyi koruruz. Yüz yogası egzersizleri de cildin derinine inme konusunda kremlerden daha etkili.

Beslenme konusuna da değinecek olursak A vitamini hücre yapılanmasına yardımcı ve alfa lipoik asit, retinoid Q gibi vitamin ve antioksidanların alınması da cilt yaşlanmalarını geciktirici etkiye sahiptirler. İbrahim Saraçoğlu’ na göre ‘Karaciğerin sağlığı cildimizin aynası’ bu yüzden karaciğer sağlığımıza da dikkat etmeli, karaciğer için detokslar da uygulamalıyız. Suyun cilde etkisine baktığımızda, yeteri miktarda su içemediğimiz takdirde cilt kuruyup esnekliğini kaybeder ve kırışıklıklar meydana gelir. Su, tüm organlardan sonra en son cilt hücrelerine ulaştığı için bol bol su içmeli ve cildimizi yıkayarak da dışarıdan su ile beslemeliyiz. Su tüketimini artırdıktan birkaç hafta sonra cildinizdeki olumlu gelişmeleri fark edeceksiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*