Keyifle İzlenecek Tarih Belgeselleri

dünya tarihi

Tarihe ilgi duyan kişiler için belgeseller bulunmaz bir nimettir. İşte bu belgeseller arasından öne çıkan bazılarını ele alacağız.

History of The World- Büyük Dünya Tarihi

BBC yapımı bu belgesel 8 bölümden oluşmaktadır. İnsanların Afrika’da yaşadıkları ilk zamandan İkinci Dünya Savaşı’na kadar gelen süreci oldukça başarılı işleyen bir belgeseldir. Bunu hem sıkmadan başardığı gibi çok üstün körü bir şekilde işlememiştir de.dünya tarihi

Küba’nın Özgürlük Hikayesi

Küba Fidel Castro ve Che Guevara gibi oldukça önemli siyasi figürleri çıkarmış bir ülkedir. Bu belgeselde de Küba’nın İspanya’dan ayrılarak özgürlüğüne kavuşması, Soğuk Savaş’ın sonlarına doğru ülkede yaşanan gelişmeler işlenmiş. Küba tarihini merak edenler için oldukça yararlı bir belgesel.

İran: Bir Devrimin Anatomisi

İran bilindiği üzere 1979 yılında bir devrim yaşadı. Bu devrimin ülkeyi nasıl etkilediği, devrim öncesi ve sonrası ülkenin durumunu da bu belgesel oldukça başarılı bir şekilde bizlere sunuyor.

32. Gün

Eğer Türkiye’nin yakın tarihine ilginiz varsa Mehmet Ali Birand’ın sunduğu bu belgesel dizisi oldukça başarılı. Turgut Özal’dan Bülent Ecevit’e dönemin siyasi figürlerini konuk eden ve onları konuk olan oldukça başarılı bir yapım.

Osmanlılar: Avrupa’nın Müslüman İmparatorları

Osmanlı dönemi için belgesel arayışında olan kişiler için alternatiflerin pek çok olduğunu söylemek mümkün değil. Bunlardan yine en iyisi yabancılar tarafından yapılan bu 3 bölümlük belgesel dizisi. Oldukça kapsamlı ve objektif bir şekilde Osmanlı tarihi ele alınmış. Yani yabancıların gözünde Osmanlı nasıl görülüyordu cevabını da bu belgeselle bulmak mümkün.

Hitler’in Kötülük Çemberi

Belgeseli belki de en çok çekilen siyasilerden bir tanesi de Hitler’dir. Bu belgeselde de Hitler’in birçok özelliği en ince ayrıntısına kadar anlatılıyor. Almanya’yı nasıl ele geçirdiği gibi konuların üzerinde detaylıca duruluyor. Belgeselin bu kadar sevilmesinde de hiç şüphesiz ki bazı sahnelerin canlandırılmasını göstermek mümkündür.

Apocalypse The Second World War

2.Dünya Savaşı’nda yaşanan zulmü anlatan bir belgesel. Bu belgeseli diğer 2.Dünya Savaşı belgesellerinden ayıran özellik de hiç şüphesiz ki birçok ülkeden alınan ve daha önce hiçbir yerde bulunmayan savaş görüntüleri.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*