Karaciğer Kanseri Belirtileri

karaciğer kanseri, karaciğer kanseri belirtileri, karaciğer kanseri nasıl tedavi edilir

Karaciğer kanserinde son evre olarak adlandırılan 4. evre, hem primer hem de sekonder karaciğer kanser metastazı belirtileri son safhada görülen bir durumdur. Bu nedenle hekimler genellikle karaciğer kanserinde son evre içerisinde olan hastaların, 5 yıllık sınır süreyi aşmasının mümkün olmadığını söylemektedir. Yapılan araştırmalar göre; karaciğer kanseri 3 ya da daha fazla organa sıçramış yani karaciğer metastazı belirtileri çoklu organda görülen hastaların, tedavi sonrası beş yıllık süreyi aşma olasılığı maalesef yok denecek kadar azdır. Kuşkusuz bilim adamları ve hekimler için her zaman olasılıklar vardır ancak karaciğer metastaz belirtileri 3 ve daha fazla organda görülen hastalara uygulanan tedavi; genellikle hastanın birkaç ay olan ömrünü, 2-3 yıla çıkartabilmek için yapılmaktadır.karaciğer kanseri, karaciğer kanseri belirtileri, karaciğer kanseri nasıl tedavi edilir

Karaciğer kanseri belirtileri arasında önemli bir yeri de, siroz belirtileri almaktadır. Genetik nedenlerden ya da alkol bağımlılığı nedeni ile görülen siroz belirtileri, hastalığın ilerleyen aşamalarında kişinin karaciğer kanserine yakalanma ihtimalini büyük oranda arttırmaktadır. Bu neden karaciğer kanseri nedenleri arasında ilk sıralarda siroz belirtileri yer alır. Karaciğer kanseri hakkında bilgi vermek için karaciğer kanseri nedenlerini sıralamak gerekirse; Hepatit B ve C, siroz hastalıkları, genetik faktörler, Aflatoksin zehirler, solvent gibi zehirli kimyasallar, Glikojen depo hastalıkları ve karaciğerde enfeksiyon oluşturan bazı hastalıklar olarak sayılabilir.

Karaciğer kanseri belirtileri görüldüğünde, tıpkı akciğer kanseri belirtileri konusunda da olduğu gibi hastanın kanseri ilerlemiş demektir. Akciğer kanseri belirtileri çoğu hastada 1. evrede görülmemektedir ve bu durum karaciğer kanseri belirtileri ile de örtüşmektedir. Bu nedenle karaciğer kanseri nedir sorusunu yaşadığı karaciğer kanseri belirtileri nedeni ile sorun kişilerin oldukça büyük bir çoğunluğu, karaciğer kanseri 1. evreyi geçmiş demektir. Karaciğer kanseri tedavisi de aynı diğer kanser tiplerinde olduğu gibi, hastalığın erken tanısı ile başlanan tedaviye bağlıdır.

Bu nedenle karaciğer kanseri belirtileri görülmesi beklenmeden düzenli bir şekilde hekim kontrolünden geçmek oldukça önemlidir. Böylece akciğer kanseri belirtileri konusunda da olduğu gibi, karaciğer kanseri belirtileri görülmeye başlamadan yani hastalık 1. evredeyken tedaviye başlanma ve tedavinin başarıya ulaşma imkânı artacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*