İş Stresini Azaltma Yöntemleri

iş stresini azaltma, iş stresi ile başa çıkma, iş stresinden kurtulma

Ömrünüzün oldukça büyük bir zamanını kapsayan iş hayatı, ruhsal ve fiziksel olarak etkilenmemizde önemli bir yere sahiptir.  Bizi bu kadar çok etki altında bırakan çalışma saatlerine boyun eğmemelisiniz. İş yaşamındaki stresi minimum seviyeye düşürmek için kendi çabalarımızla bir şeyler yapılabilir. Negatif olaylardan daha az etkilenmenin yollarını arayınız. Bunun için yapmanız gerekenler aslında o kadar da zor şeyler değillerdir.iş stresini azaltma, iş stresi ile başa çıkma, iş stresinden kurtulma

  1. ilk olarak sizleri mutlu edebilecek uzaktan dahi olsa sesi size pozitif enerji verebilecek kişileri aramalısınız. Çünkü stres konsantrasyonu olumsuz yönde etkilerken iş verimliliğini de etkilemektedir. Kötü bir psikoloji veya moral ile hiç bir şekilde sağlıklı düşünülemez doğru kararlar alınamamaktadır. Stres doğru düşünme hareket önündeki en büyük engeller arasındadır. 1-2 dk. kendinize ayırarak gerek kendinize gerekse çalıştığınız şirkete iyilik yapabilirsiniz.
  2. Tatlı bir şeyler atıştırınız. Bazı araştırmalar sonucunda çikolata yemek kişiyi rahatlatmaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Ofisteyken ağzınıza atabileceğiniz küçük şekerlemeler veya çikolatalar bulundurunuz. Beyninizin biraz da başka şeylerle meşgul olmasına izin vermelisiniz.
  3. Sizi güldürecek neşelendirecek şeyler bulmalısınız. Örneğin komik videolar izleyebilirsiniz. Gülmek her zaman bir anti-stres ilacı etkisini oluşturur.
  4. Biraz ara vermelisiniz. Mola vermeden çalışılması insanları verimli değil aksine daha mutsuz ve oldukça verimsiz bir duruma sokmaktadır. İnsan psikolojisinden anlayan bir işveren sizin arkadaşlarınızla oturup 3-5 dk. çene çalmanıza bir şey denilmez.
  5. İş arkadaşlarınıza dürüst ilişkiler kurun ve onlara güveniniz. Şirketlerin en çok önem verdiği bir konu da takım çalışmasının yapılmasıdır. Her zaman birlikten güç doğar sözü boşuna denmemiştir.
  6. Çalışma ortamınızın cennet ya da cehennem dönüşmesi sizin elinizdedir. Bazıları saha da bazıları ise sürekli ofis içinde dört duvar arasına sıkışıp kalabilirler. Sabah 8’den ve akşam 5-6’ya kadar kapalı bir mekanda kalmak kişinin bir süre sonra bunalıma girmesine neden oluyor. Bu sebepten alternatif motive edici çözüm yolları aramalısınız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*