İmplant Nasıl Yapılır Ve Kimlere Uygulanır?

İmplant tedavisi, İmplant uygulaması, İmplant vidaları

İmplant yaklaşık 25 yıldır uygulanan en sağlıklı yapay diş kökü oluşturma yöntemlerinden biridir. İmplant tedavisi yapılmasına karar verdikten sonra, nasıl bir uygulama olacağı konusunda detaylı bir planlama yapmak gerekir. Bu planlama sayesinde hastalar uzun sürecek bu tedaviden sonra dişlerinin nasıl gözükeceğini en başından bilerek tedaviye başlarlar. Birçok diş hekimi planlama aşamasında üç boyutlu çizimlerden yararlanır.

Tedavi hijyen koşulları sağlandıktan sonra lokal anestezi yöntemiyle uygulanır. Uygulama esnasında hiçbir şey hissetmeyecek olmasına rağmen bu konuda endişe duyanlar için Sedasyon (Kontrollü uyku hali)  gibi bir seçenekte mevcuttur. İmplant uygulamasının gerçekleşebilmesi için hastanın eksik dişinin yerinde belli bir miktarda kemik yapısı oluşması gerekmektedir. Bu kemik yapının oluşması, diş çekiminden sonraki iki aylık bir süreçte gerçekleşir. Diş çekiminden hemen sonra İmplant yaptırmak için hastaların 2 ay kadar beklemesi gerekebilir.

İmplant Vidalarını Yerleştirma Nasıl Yapılır

İmplant tedavisi, İmplant uygulaması, İmplant vidalarıYeterli kemik doku mevcut ise uygulamaya ilk olarak İmplant vidalarının diş etine yerleştirilmesiyle başlanır. Bu işlemden sonra birkaç aylık bir bekleme süresiyle titanyum vidaların diş kemiği ile uyum göstermesi ve kaynaması gerekmektedir. Hastanın bu birkaç aylık bekleme süresini daha rahat geçirebilmesi için İmplant vidaların üzerine koruyucu kapak yerleştirme işlemi yapılır. Gerekli süre tamamlandıktan sonra dişlerin üzerine kaplama yapma işlemine geçmeden önce geçici kaplama yapılır. Bu işlem dişlerin nasıl şekilleneceğine uygun olarak yapılır. Dişlerin doğal şeklini alması için üzerine yapılan geçici kron çıkartılır. Bu bir çeşit şablon olarak kullanılır ve hasta ile birlikte kararlaştırılan diş kaplama yöntemlerinden biriyle kalıcı kaplama işlemi yapılır.

Kalıcı kaplama yöntemleri arasından hangisinin tercih edileceği nasıl bir görüntü elde etmek istediğinizle doğru orantılıdır. Zirkonyum ya da porselen kaplama yöntemlerinden birini tercih etmek mümkündür. Her iki yöntemin görünüşü birbirinden farklıdır. Porselen kaplamaya nazaran zirkonyum son yıllarda daha çok tercih edilen bir yönteme dönüşmüştür. Çünkü görsel açıdan büyük avantajlar sunmakta ve renk farklılıklarına ya da diş etlerinde morarmaya yol açmamaktadır. İmplant sayesinde kavuştuğunuz sağlam diş kökleri üzerine nasıl bir kaplama yaptıracağınız tamamen sizin tasarrufunuz olacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*