Hıçkırık tedavileri nelerdir?

hıçkırık tedavisi, hıçkırık nasıl geçer, hıçkırığı geçirme

Çoğu durumda hıçkırık tedavi olmaksızın kendiliğinden geçer. Ancak altta yatan durum hıçkırıklara neden oluyorsa, bu durumu tedavi etmek hıçkırıkları ortadan kaldıracaktır.

İki günden fazla süren hıçkırıklarda ilaç tedavisi veya ameliyat gerekebilir. Yalnızca baklofen, klorpromazin veya metoklopramid içeren ilaçlar doktorunuzun belirttiği şekilde kullanılmalıdır.

Daha az invaziv tedaviler başarısız olursa, doktorunuz frenik siniri bloke etmek ve hıçkırıkları durdurmak için bir anestetik enjeksiyonu önerebilir.hıçkırık tedavisi, hıçkırık nasıl geçer, hıçkırığı geçirme

Diğer bir seçenek, vagus sinirine nazik elektriksel stimülasyon sağlamak için pille çalışan bir cihazı cerrahi olarak implante etmektir.

Bu yöntem yaygın olarak epilepsi hastalarını tedavi etmek için kullanılır, ancak aynı zamanda kalıcı hıçkırıkları kontrol etmeye de yardımcı olabilir.

Kronik hıçkırık olan kişiler gazlı içecek ve gaza neden olan gıdalardan kaçınmalıdır. Günde daha az yemek yemek faydalı olacaktır.

Çoğu durumda hıçkırık tedavi olmaksızın kendiliğinden geçer. Hıçkırığın nedeni altta yatan durumsa, durumu tedavi etmek hıçkırıkları ortadan kaldırabilir. İki günden fazla süren hıçkırıklarda önce ilaç kullanılır.

Medikal tedavi yetersiz ve etkili ise cerrahi prosedürler kullanılabilir. Başka bir seçenek de vagus sinirine nazik bir elektrik iletimi sağlamak için pille çalışan bir cihazı cerrahi olarak nakletmektir. Bu prosedür genellikle epilepsiyi tedavi etmek için kullanılır. Aynı zamanda kalıcı hıçkırıklar üzerinde kontrol sağlar.

Hıçkırık için doğal ilaçlar

Buz gibi soğuk su için.

Kendinizi soğuk suyla yıkayın.

Limonun keskin kokusunu koklayın.

Hızlı nefes al.

Hıçkırıkları gidermek için bir kağıt poşetten nefes alıp verebilir veya nefesini 20-30 saniye tutabilirsiniz. Bu yöntemler, diyaframı gevşetmek için akciğerlerde yeterli karbondioksit birikmesine izin verir.

Uzun süreli hıçkırıklarda başka yöntemler de başarısız olduğunda, hipnoz ve akupunktur gibi alternatif tıp yöntemleri yardımcı olabilir. Bununla birlikte, hıçkırıkları durdurmanın etkili bir yolu henüz kanıtlanmamıştır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*