Helal Yiyecekler Sertifikası Alınma Süreci

helal yiyecek sertifikası alma, nasıl helal yiyecek sertifikası alınır, helal yiyeceklerin sertifikalandırılması

Günümüzde helal yiyeceklere olan talebin artmasıyla helal sertifikalı ürünlerin tercih edilmesi de artmaktadır. Bunu göz önüne alarak hareket eden firmaların ilgili derneklere başvuru yapmasıyla helal yiyecekler sertifikası alınma süreci başlamış olur.helal yiyecek sertifikası alma, nasıl helal yiyecek sertifikası alınır, helal yiyeceklerin sertifikalandırılması

Bu aşamada ilk olarak ilgili dernek, başvuru yapan firmaya sertifika başvuru formu gönderir ve firma yetkilileri tarafından doldurulması beklenen bu form derneğe gönderilir. Doldurulan form derneğe ulaştıktan sonra ilgili kurum belirlediği uzmanlarca firmaya ilk ziyaretini gerçekleştirir. Bu ziyaret esnasında dernek yetkilileri tarafından firmaya sertifika şartları, sertifika alım sürecinde izlenmesi gereken yollar, üretim malzemeleri ve ekipmanlarının standartları, ham maddeler, katkı maddeler hakkındaki standartlar, saklama kriterleri, sağlık, temizlik ve hijyen uygulamaları hakkında bilgi verilir. Bunun yanı sıra, işyeri denetimi, ürünler, üretim yerleri, pazarlama alanları ve yöntemleri, ürün için kullanılan hammadde ve katkı maddeleri hakkında ise firmadan bilgi alınır. İlk ziyaret ve toplantı aşamasından sonra anlaşma sağlanırsa firma tarafından derneğe sertifikalandırma aşamasında ürün alımı, incelenmesi, üretim sürecinin denetimi konusunda tam yetki verildiğine dair Noter onaylı bir belge verilmesi beklenir. Ardından karşılıklı sözleşme imzalanır ve ilk inceleme günü böylelikle sona erer.

Daha sonra, helal yiyecekler sertifikası alınma süreci dernek tarafından belirlenen denetçiler tarafından ürün içeriğinden ürünün üretim aşamalarının tümünün incelenmesi ve rapor edilmesiyle devam eder. Hazırlanan raporlar uyarınca gerekli yapılandırmaları sağladıktan sonra firma, ürünleri için helal gıda sertifikası almış olur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*