Helal gıda sertifikası alma süreci nasıl işler?

helal gıda sertifikası alma, helal gıda sertifika süreci, helal gıda sertifikası nasıl alınır

İnsanlar dinin gerektirdiklerini yerine getirirken oldukça dikkatli olmalıdırlar. İslam dini hayatımızın her alanı için kurallara sahiptir ve bu kurallara uymak iyi bir Müslüman olmamıza yardımcı olacaktır. Bu kurallar yediğimiz besinlerin düzenlemesinde de geçerlidir ve helal gıda tüketmemiz gerekmektedir. Tüketicilerin helal gıda tüketebilmesi için firmaların da bu kurallara dikkat etmesi gerekir. Bu kuralların gıda sektörüne uygulanabilmesi için helal gıda sertifikaları hazırlanmaktadır. Bu sertifikayı almak gereken bazı şartlar mevcuttur. Helal gıda sertifikası alma süreci şöyle işler:helal gıda sertifikası alma, helal gıda sertifika süreci, helal gıda sertifikası nasıl alınır

  • Öncelikle sertifikayı verecek kurum ile sertifikayı alacak firma arasında bir sözleşme imzalanır.
  • Firmanın hazırladığı ön tanıtım belgeleri sertifikayı verecek kurum tarafından incelenir ve yapılan gözlemler sonucunda ortaya çıkarılan raporlar hazırlanır. Belgelendirmeyi yapan kuruluş bu raporları göz önünde bulundurarak bir karar verir. Şartlar uygun görüldüğü takdirde belgelendirmeyi yapan kuruluş sertifika alacak kuruma Helal Gıda sertifikasını verir.
  • Burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Bu belge direk firma için değil, firmanın ürettiği ürünler için verilir. Bu belge sayesinde gıdaların üretim bakımından ve hijyeniklik açısından helal olduğu kanıtlanır.

Helal gıda sertifikası alma süreci bu şekildedir. Bu süreç sonrasında sertifikasını alan firmanın satışlarında gözle görülür bir artış olacaktır. Çünkü artık gıdalarının helal olduğuna dair bir belgesi vardır ve tüketiciler helal gıda tüketebilmek için bu firmayı tercih edilecektir. Ancak bilinmesi gereken bir şey var ki, alınan sertifikanın devamlılığı için kurallara uymaya devam edilmelidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*