Hazır Besinlerin Zararları

hazır besinlerin zararı var mı, hazır besinlerin zararı, hazır besin kullanımı

Günümüzde artık fabrikalarda paketlenip üzerine imal tarihi ile son kullanma tarihine bakarak alacağımız hazır besinler toplumumuz içinde oldukça fazla kullanılıyor. Market anlayışının artması ve içerisinde her seçeneği dondurarak bulundurması nedeni ile ihtiyaçlarımızı neredeyse hemen hepsini bir markete giderek yapınız. Genel olarak insanların zamanını kolaylaştıran patates soğanında doğranmışı bulunuyor. Patatesten başlayıp soğanına kadar doğranmış ve hazır satılan ürünler sarmadan tatlıya kadar her yiyeceği yemeye hazır sunabilen marketler içinde satılıyor. Uygun fiyatlı olan ancak tadı güzel olsa da mutlaka katkı maddelerini içeren formülleri ile sağlığımızı tehdit eder. Lahmacun, hamburger ve pizza gibi gıdaların dondurarak hazır gıda sektöründe en kolay yeme şeklini oluşturan dondurulmuş besinler lokantalara gitme alışkanlığını dahi yok eder.hazır besinlerin zararı var mı, hazır besinlerin zararı, hazır besin kullanımı

Dondurulmuş Patatesin Zararları

Patates yapı itibari ile karanlıkta bekletilerek soğukla ilişkisi olmaması gereken bir gıdadır. Yaz aylarında bile buzdolabına konması riskli ola patatesin dondurulması kim bilir ne kadar zararlılardır. Soğuk mekanlarda bekleyen patates içinde biriken zararlı maddeler pişirdiğinizde direk olarak zehirlenmeye neden olur. Dışarda bekletilmesi gereken bu ürün marketlerde nasıl dondurularak satılıyor. Göz göre göre yapılan bu yanlışların önüne geçmek için bu ürünleri almamalıyız. Satmakta zorlanacakları ürünleri dolaplarından kaldıracak olan satıcılar zamanla dondurulmuş ürünlerini getirmezler. Kışlık olarak alınan patatesinizi en güzel şekilde almak için tıpkı eskiden olduğu gibi toplu olarak alıp karanlık yerlerde muhafaza etmek daha sağlıklıdır. Karanlık çabuk yeşermesini önleyecek ve kış boyu kullanmanızda tazeliğini koruyacaktır.

Ambalajlı Ürünlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paketleme tarihlerine bakarak karar verebileceğiniz ambalajlı ürünler için sakıncalı olabilecek konumları göz ardı etmeyiniz. Bunların yanı sıra paketlerinizde delinme, renk değişikliği, hava alma, yakın zamanda ürünün kullanma tarihinin dolması ve geçmiş kullanma tarihi gibi ibarelere dikkat edilmesi gerekir. Paketler üzerindeki renklendirmelerin yapılması için kullanılan boyama maddeleri de oldukça tehlikelidir. Evinize almadan önce bu renklenmenin dağılıp dağılmadığına bakınız. Elinize yapışan renkleri olabileceği ambalajların içi de dışı kadar sağlıksız koşularda üretilmiş olduğunu gösterir. Besinlerimiz tarladan gelirken doğalığını yitirmeye başlamasın diye tohum kaynaklarımızı korumalı ve yurt dışından alınacak tohum siparişlerimizi iptal etmeliyiz. Köylümüzün elindeki tohumları artırarak ürün ekmek en faydalısı olacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*