Hamilelikte Bacaklarda ve Ayaklarda Oluşan Şişlikler

hamilelikte bacak şişkinliği, hamilelikte ayak şişkinliği

Özellikle hamileliğin sonuna yaklaş­tıkça, ayakkabılarınızı çıkarıp bir süre öyle durduğunuzda, daha sonra tekrar giyemediğinizi fark edebilirsiniz. Bu problem şişlikle bağlantılıdır.

Ayrıca, dizinizi sıkan naylon çoraplar (veya dar çoraplar) giymenin bacakları­nızda iz bıraktığını fark edebilirsiniz. Sanki çorap hâlâ üzerinizdeymiş gibi görünebilir. Şişlik oluyorsa dar, hareketi sınırlayıcı kıyafetlerden sakının.hamilelikte bacak şişkinliği, hamilelikte ayak şişkinliği

Vücudunuz, hamilelik döneminde bebe­ğin ihtiyaçlarını karşılamak için % 50 ora­nında daha çok kan ve vücut sıvısı üretir. Bu ekstra sıvılardan bazıları sizin vücut dokularınıza sızar. Büyüyen rahminiz pelvik damarları itmeye başladığında vücu­dunuzun alt kısmındaki kan akışı kısmen engellenir. Bu, sıvıyı bacaklarınıza ve ayaklarınıza iter ve şişmeye neden olur.

Aynı zamanda oturma şekliniz bu vü­cut sıvılarının dolaşımını etkiler. Bacak bacak üstüne atmak, ister dizlerinizden ister bileklerden olsun, bacaklarınıza gi­den kan akışını sınırlar. Dolaşımı iyileş­tirmek için bacak bacak üstüne atmayın.

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu, ön kol ve omuzlara kadar genişleyebilecek el ve bilek ağrısı şeklinde tanımlanır. Ağrının nedeni bilekte bulunan med­yan sinirdeki sıkışmadır. Belirtiler; uyuşukluk, titreme veya bir ya da her iki elin iç kısmının yarısında yanma hissi şeklindedir. Aynı za­manda, parmaklarda uyuşukluk ve kullanamama hissi olabilir.

Problem, hamilelik döneminde sı­vı tutma ve bilekte ve kol bölgesin­de şişlik yüzünden ortaya çıkabilir. Kadınların % 25’i hamilelik döne­minde hafif belirtiler yaşarlar ama tedaviye ihtiyaç yoktur. Bütün semptomların bir arada olması teda­vi gerektirir ama buna nadir rastla­nır; bütün hamile kadınların yalnız % 1 ila 2’sinde görülür.

Tedavi belirtilere göre değişir. Kar­pal tünel sendromu ameliyatla tedavi edilebilir; ancak hamilelik sırasında nadiren uygulanır. Hamile kadınlar­da, uyurken veya dinlenirken bileğin düz durmasını sağlamak için çoğun­lukla atel kullanılır. Genellikle belir­tiler doğumdan sonra ortadan kalkar.

Hamileyken Karpal tüneli sendromunun ortaya çıkması bebeğin do­ğumundan sonra da bu problem yü­zünden acı çekeceğiniz anlamına gelmez. Nadir örneklerde, semptom­lar hamilelikten çok uzun süre sonra yinelenebilir. Bu vakalarda ameliyat gerekebilir.

Uyuma Pozisyonları

Düzenli bir şekilde dinlenmenin ve uyurken yan yatmanın öneminden daha önce bahsettik. Artık bunların karşılığını alacağı­nız bir dönem. Uyurken veya dinlenir­ken yan yatmıyorsanız, vücudunuzun su tutmaya başladığını fark edebilirsiniz. Yan yatmak hızla kendinizi daha iyi his­setmenizi sağlar.

Doktorunuza Gitmek

Doktorunuzla olan bütün doğum önce­si randevulara gitmek çok önemlidir. Si­ze bu muayenelerde çok fazla şey olmu­yormuş gibi gelebilir, özellikle de her şey normalse ve iyi gidiyorsa. Ama dok­torunuzun topladığı bilgiler sizin ve be­beğinizin durumu konusunda onun için çok şey ifade eder.

Doktorunuz, bir probleminiz olacağını gösteren belirtileri kontrol eder, örneğin kan basıncındaki değişim, kilodaki deği­şim veya bebeğin yetersiz gelişimi gibi. Bu problemler erken keşfedilmezse, siz ve bebeğiniz için ciddi sonuçlar doğurabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*