Hafıza Güçlendirme Yöntemleri

hafıza güçlendirme, hafıza nasıl güçlenir, hafıza güçlendirme yolları

Hafıza bilgiyi işleyen, işlenen bilgiyi zihnin yapısına uygun olarak saklayabilen ve gerektiğinde bilgiyi getirip kullanabilen bir sistemdir. Çeşitli hafıza teknikleri ile insan belleği geliştirilebilir. Hafızanın sınırları belli olmayıp çok geniş bir alan olduğundan çeşitli teknikler ile çok iyi gelişmeler elde edilebilir. Özellikle de erken yaşlarda söz konusu gelişmeler çok daha hızlı görülebilecektir.hafıza güçlendirme, hafıza nasıl güçlenir, hafıza güçlendirme yolları

  1. Hayal Etme – Canlandırma Tekniği

İnsan zihninin en kolay depolayacağı bilgiler görsel bilgilerdir. Bir sokağın, caddenin adını unutabilirsiniz ancak görünümünü unutamazsınız. Eğer bir bilgi unutmamak üzere öğrenmek, ezberlenmek isteniyorsa mutlaka görselleştirilmelidir. Bu yöntem yıllardan beri eğitim kurumlarında kullanılagelmektedir.

  1. Beslenme ve Uyku Düzeni Yardımıyla Etkin Hafıza Yaratma

Uyku sağlık açısından en önemli unsurlardan bir tanesidir. Hafızayı güçlendirmek, daha zinde bir hafızaya sahip olmak için kaliteli ve kesintisiz bir uyku şarttır. Özellikle de gece uykusu oldukça önemlidir. Günde her bireyin 7 ila 8 saat arasında uykuya gereksinimi vardır. Bununla birlikte besinler de önemlidir. Her güne mutlaka besleyici bir kahvaltı ile başlamak, tahıl, yumurta, bal, ceviz, havuç gibi hafıza güçlendirici besinler tüketmek önemlidir.

  1. Egzersiz Yöntemi

Hafıza oyunları güçlü bir hafıza için oldukça doğru bir seçim olacaktır. Örneğin bulmaca çözmek, yapboz oynamak zihni daima canlı tutacaktır.

  1. D Vitamini Seviyesini Kontrol Altında Tutma

D vitaminin olması gereke seviyenin altında olması demans riski taşımaktadır. D vitamini eksikliğinin bilişsel işlevlerde zayıflık başta olmak üzere pek çok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Eğer son zamanlarda kendinizi fazla unutkan görüyorsanız D vitamini seviyenizi kontrol ettirebilirsiniz.

  1. Kakao Tüketimini Artırma

Kakao antioksidan bakımından zengin bir besindir. Zihnin nöronlarını uyarıcı etkisi ile bilinmektedir. Ayrıca beynin hafıza ile ilgili olan bölümündeki kan akışını artırmaya da yardımcı olmaktadır. Gün içerisinde sütünüze kakao katarak ya da bitter çikolata tüketerek kakao ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

  1. Balık ve Balık Yağı Takviyesi

Balık ve balık yağının düzenli aralıklarla kullanılmasının hafızayı güçlendirdiği çeşitli araştırmalarca kanıtlanmıştır. Özellikle yaşlı ve çocuklarda balık yağı alımının hafızaya çok olumlu etkileri olacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*