Göz Çevresi Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

göz çevresi bakımı, göz çevresi kremi, göz bakım kremleri

Bakımlı, güzel ve sağlıklı görünmek için pek çok farklı yol kullanırız. Saçımızdan, elbisemize, kıyafetimizden ayakkabımıza kadar her türlü ayrıntıya dikkat ederiz. Bunların hepsini biraz da ışıldayabilmek için yaparız. Ancak hepsinin yanında gözlerimizin bakımı atlarsak bunların tamamı boşa gider. Çünkü yaratmak istediğimiz ışıltının temeli gözlerde yatar. Yüzümüzde yaratmak istediğimiz ışıltının ilk basamağıdır ve göz bakımı bütün güzel görünme çabamızı etkiler. Bu sebeplerden dolayı göz çevresi bakımı hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.göz çevresi bakımı, göz çevresi kremi, göz bakım kremleri

Göz çevresinde bulunan deriler, yüzün diğer kısımlarımdaki derilerden yedi kat daha incedir. Dolayısıyla yüzün diğer kalan bölgelerine nazaran dış faktörlerden daha hızlı etkilenir, duyarlılığı daha fazladır. Yüzümün diğer kısımlarına uyguladığımız bakımlar çoğu zaman göz çevremize iyi gelmeyebilir. Çünkü yapısı farklıdır ve diğer bölgelerden çok daha fazla hassastır. Göz bakımı diğer bölgelerden ayrı tutmak ve ayrı bakım uygulamak gerekir. Göz çevresi daha özel ve özenli bir bakım ister. Bu çerçevede, göz çevresi bakımı hakkında bilinmesi gerekenlerin başında alerjik ürünler kullanmamız gerektiği geliyor. Cildimizin geneli hassas ve alerjiye açıktır fakat göz çevresi deri farklılığından dolayı yedi kat daha açıktır. Kullandığımız ürünlerin antialerjik ve tahrişten uzak tutan ürünler olması önemlidir. Kullanılan nemlendiricilerin yağsız kullanılması gerekir. Bunun yanında günlük rutinlerimizdeki beslenme alışkanlıklarımız, dinlenme sürelerimiz, el yüz temizliğimiz de göz çevremizin bakımında önem taşır. A vitamini cildimiz için önemli bir vitamindir ve sık tüketmemiz gerekir. A vitamini taşıyan temel besinlere örnek olarak, maydanoz, havuç, kereviz, ıspanak, dereotu, roka, şeftali, kayısı, et, yumurta, balık, pazı, balkabağı verilebilir. Bu besinleri bir gün içinde muhakkak bir öğünün içine ekleyip tüketmek gerekiyor.

Göz çevresi bakımı hakkında dikkat edilmesi son derece önem taşıyan bir konu da cildimizin temizliğidir. Her akşam göz makyajının temizlenmesi zaruridir. Bu aşamada tahrişe dikkat etmek gerekir. Göz çevresi hassasiyetine uygun makyaj ürünlerini kullanmak gerekir. Göz çevresi özellikle rimel veya eyeliner’ı çıkartırken tahrişe çok açık olmakta. Özellikle daha zor çıkan makyajı çıkartmak için kullandığımız ürünlerde dikkatli olmak gerekir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*