Genetik meme kanseri nedir kimler risk altındadır?

meme kanseri, meme kanserinin belirtisi, meme kanserinin sebepleri

Genetik meme kanseri nedir kimler risk altındadır?  Zararlı alışkanlıklardan ve stresten uzak durarak, sağlıklı beslenerek, düzenli olarak spor yaparak, bağışıklığınızı artırmak için düzenli olarak spor yaparak meme kanserinden korunmak için gereken önlemlerdir. Bu dört önemli nokta, sizi pek çok hastalıktan koruduğu gibi, meme kanserinden de koruyacaktır. Hastalıklara yakalandığınız takdirde, iyileşme şansınız vücut direnciniz arttığı için, daha kısa sürede olacaktır.meme kanseri, meme kanserinin belirtisi, meme kanserinin sebepleri

Ailesel faktörler, modern bir hayatın sonucu olarak kadınların geç yaşta çocuk doğurması/doğurmaması ve emzirmenin kısa süreli veya hiç olmaması, endüstriyel ürünlerden kaynaklı kanserojen maddelerin etrafımızı sarması nedeniyle meme kanseri görülme sıklığı günden güne artmaktadır. Buna rağmen ihtimalleri en aza indirmek için, beden sağlığınıza gerçekten önem vermeniz gerekmektedir. Diğer kanser türleri öyküsü olanlar veya ailesinde meme kanseri öyküsü olan kişilerde kesinlikle kansere yakalanacaklar diye bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Fakat bu kişiler artmış kanser riski grubunda yer alarak, kanser öyküsü olmayanlara göre daha riskli durumdadır. Özellikle ailesinde kanser öyküsü bulunan kişiler, o kanser türüne yönelik belirtileri dikkate alarak, düzenli doktor kontrollerini yaptırmalı ve çok daha temkinli olmalıdır. Hastalığı yenme yüzdesi, eğer kanser oldukça erken teşhis edilirse, o kadar yüksek olacaktır. Bu yüzden, çekinmeden ve vakit kaybetmeden aklınızda herhangi bir soru oluştuğunda bile doktora görünmenizde fayda olacaktır.

Daha erken yaşlarda ve hatta erkeklerde görülebilen meme kanserinin sadece menopoza giren kadınlarda olmadığı unutulmamalıdır. Bu sebeple, klinik kontroller ve evde kendi kendine yapılan meme muayeneleri ihmal edilmemelidir. Tüm dünyada her yıl meme kanseri farkındalık günleri ve etkinlikleri, sivil toplum kuruluşlarının bu farkındalığı yaratmak amacıyla düzenlemektedir. Devletler, sanatçılar ve ünlü isimler de, meme kanseri farkındalık etkinliklerine sık sık destek olmaktadırlar. Vakit kaybetmeden, sadece belirtileri dikkate alarak, uzman bir doktordan destek alınmalıdır. Kimse başına gelmeyeceğini düşünmemelidir çünkü herkes için risk mevcuttur. Bu sebeple de önlemler alınmalı ve belirtiler kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki, erken tanı ve tedavi ile hayat kurtarmak mümkündür.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*