Gebelikte Yulaf Ezmesinin Faydaları

yulaf ezmesinin faydaları, gebelikte yulaf ezmesi tüketimi, gebelere yulaf ezmesinin faydaları

Her gün bir kase yulaf ezmesi, günlük beslenme alışkanlığımızda olması oldukça sağlıklıdır. Yulaf ezmesi özellikle hamile kadınlar için ekstra yararlıdır. Amerikan Hamilelik Derneği, gebelik döneminin önemli maddeleri olan folik asit ve demirin yulaf önemli bir kaynağı olduğunu ve gebelikte yulafın beslenme alışkanlıkları arasında eklenmesi gerektiğini önerir.yulaf ezmesinin faydaları, gebelikte yulaf ezmesi tüketimi, gebelere yulaf ezmesinin faydaları

Folik Asit

Folik asit gebelikte sinir sisteminin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Gebelikte  folik asit eksikliği, bebekte beyin ve sinir sistemi gelişimini etkiler ve anensefaliye kadar bir çok sinir sistemi kusurları gelişir. Gebelikteki günlük folik asit takviyesini için yulaf unu önemli bir kaynaktır.

Demir

Sağlıklı bir gebelikte demirde önemli rol oynar. Hamilelikte demir eksikliği anemisi gelişmesine karşı bir yatkınlık vardır. Kan değerlerindeki düşüklük, yorgunluk, halsizlik, sinirlilik, depresyon ve üşümeye neden olur. Hamilelik döneminde kadınların, günde yaklaşık 30 mikrogram demir alması gerekmektedir. Bir porsiyon yulaf yetişkinlerde ortalama günlük demir ihtiyacının %20’sini karşılamaktadır. C vitamini demir emilimini artırır. Bu nedenle meyve tüketimi de önemlidir. Yulaf ezmesi ile meyve suyu içmeniz demir emilimini de hızlandıracaktır.

B Vitamini

Yulafta tek bulunan B vitamini değildir. Yulaf ezmesinde tamin, riboflavin, niasin ve B6 vitaminlerinin bir yetişkinin günlük ihtiyacının %20’sini içerir. B6 vitamini genellikle 1940’lı yıllardan beri gebelik sırasında ortaya çıkan bulantıları hafifletmek için kullanılmaktadır. Niasin sindirime yardımcıdır ve cildinizin korunmasına yardımcı olur iken riboflavin ve tiamin ise enerjinizi yüksek tutmanıza yardımcı olur.

Lif

Hamilelikte kabızlık sık görülmektedir. Hamilelikte kabızlığın önemli nedenlerinden birisi lifli gıdaların tüketiminin az olmasıdır. Yulaf ezmesinin 3 gramının 1 gram lif içeriği olması ile iyi bir lif kaynağıdır. Daha fazla lif içeriği için yulaf ezmesine buğday kepeği çilek gibi lif oranı yüksek besinler ekleyebilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*