Gebelikte Hemoroid Tedavisi

gebelik hemoroid sorunu, gebelikte hemoroid tedavisi yapımı

Hemoroid hastalığı kalın bağırsağın anüse açılan Rektum bölgesinde gelişen ve damar tabakasının şişerek genişlemesine neden olan bir hastalıktır. İç basur hastalığının ilerleyen aşamaların basur memeleri anüsten dışarıya sarkanken, dış basur hastalığı anüs üzerinde oluştuğundan basur memeleri zaten oluşum aşamasından itibaren dışarıdadır. Bu nedenle dış etkilere karşı çok duyarlı olan bu kalın bağırsak dokusu zarar görmeye devam ettikçe kanamaya ve şiddetli basur ağrılarına neden olur. Hastalığın anüs bölgesinde gelişmesinde ve bu şekilde kanamaya neden olmasından ötürü, hastaların sosyal hayatlarını yaşamasını neredeyse imkânsız hale getirmektedir. Sosyal hayat açısında bu kadar olumsuz etkileri bulunan basur hastalığı bir de hamilelik döneminde görülmeye başlandığında, zaten vücudundaki hızlı gelişim yüzünden zorluk yaşayan anne adayının daha da etkilenmesine neden olmaktadır.gebelik hemoroid sorunu, gebelikte hemoroid tedavisi yapımı

Normalde basur hastalığı kişinin dışkısını yaparken zorlanması ile anüs kaslarını kasarak, kalın bağırsak dokusunun zarar görmesine neden olmasından kaynaklanmaktadır. Hamilelik döneminden görülen basur hastalığı şikâyetleri de aynen bu nedenden kaynaklanabileceği gibi, tamamen annelik döneminin fizyolojik değişimleri nedeni ile de gelişebilmektedir. Hamilelik döneminde hormonları oldukça düzensiz bir hal alan anne adaylarının, bu durumdan öncelikli olarak dolaşım sistemleri etkilenmektedir. Dolaşım sisteminin hormon düzensizliği nedeni ile bozulması da doğrudan kalın bağırsağın işlevini etkilemektedir. Bu nedenle tuvaletini yapma esnasında kalın bağırsaktaki damar tabakası zara gören anne adayının, basur hastalığına yakalanması oldukça yaygın bir durumdur.

Gebelik dönemi esnasında görülen basur hastalığına bağlı şikâyetlerin de büyük bir bölümü, anne karnında gelişen bebekten kaynaklanır. Her geçen gün gelişimine devam ederek daha da büyüyen bebek, anne karnı ve bağırsakları üzerinde oluşan baskının artmasına neden olur. Kalın bağırsağın üzerinde gelişen bebek ile oluşan baskı neticesinde sindirim işlevi esnasında aksaklıklar meydana gelir ve anne adayında basur hastalığının görülmesine neden olur.
Bu aşamadan sonra anne adayına uygulanacak basur tedavisinde kullanılacak ilaç ve kremlerin son derece dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. Annenin basur hastalığı tedavi edilirken, bir yandan da bebeğin gelişimine olumsuz etkilerde bulunmayacak ilaçların seçilmesi son derece önemlidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*