Futbol İle Basketbol

futbol nedir, basketbol nedir, futbol ve basketbol kuralları

Spor yapmayı ne kadar seviyorsunuz? Ben oldukça fazla severim. Bugün sizlere spor dalları arasında yer alan ve Türk halkı olarak çok sevdiğimiz iki spor dalından bahsetmek istiyorum. Bu spor dalları futbol ve basketbol olacak. Yazının içeriğinde futbol ve basketbolun kaç kişiyle ve nerede, nasıl oynandığına dair özet bilgi veriyor olacağım.futbol nedir, basketbol nedir, futbol ve basketbol kuralları

Futbol Nedir?

Futbol iki takımdan oluşan oyuncuların 90 dakika boyunca birbirlerinin kalelerine gol atmaya çalıştıkları bir oyun türüdür diyebiliriz. Her bir takım 11er kişiden oluşur ve bu 11 kişinin 1 tanesini kaleci, diğer geriye kalanları ise oyunculardır. Kalecinin görevi topun kendisini ve kale direklerinin hizasını gösteren kale çizgisini geçmesini önlemektir. Bir futbol maçı resmi olarak oynanabileceği gibi mahalle çocukları arasında ve halı saha adı verilen suni çimlerden oluşan sahalarda eş dost arasında da oynanabilmektedir. 45’şer dakikalık iki bölümden oluşan oyunda süre bittiğinde en fazla gol atmış olan takım oyunu kazanmış olur.

Basketbol Nedir?

Basketbol da tıpkı futbol gibi iki takım arasında oynanan bir takım oyunudur. Basketbol takımları 5er kişiden oluşur. Saha da maç boyunca toplamda 10 kişi olabilir. Oyunun amacı karşı takımının basket potasına topu ulaştırmak ve çemberin üstünden altına olacak şekilde topu geçirerek basket atmaktır. Basketin atıldığı bölgenin çembere uzaklığına bağlı olarak atılan basket 2 veya 3 puan değerini alır. Çembere yakın olan bölgeden atılan basket 2, uzak olan bölgeden atılan basket ise 3 puan olarak değerlendirilir. Oyunun sonunda en fazla sayısı toplayan takım oyunu kazanır. Basketbol karşılaşması 10’ar dakikadan oluşan 4 bölümden oluşur. Her 10 dakikada bir mola verilir ve 40 dakika olacak şekilde basketbol maçı oynanır. Basketbol maçı resmi olarak oynanabileceği gibi eş dost, arkadaşlar arasında da oynanabilir. Keyifli zaman geçirmek ve özellikle gelişim çağındaki kendinizin ve çocuğunuz varsa çocuğunuzun boyunun uzun olması için basketbolu tercih edebilirsiniz. Zıplama, koşma, tüm vücut kaslarının koordine çalışması vb. gibi etkenler boy uzamasına ve vücudun dinç kalmasına katkıda bulunmaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*