FERACENİN TESETTÜR GİYİM İÇİNDEKİ YERİ NEDİR

tesettür ferace, ferace modası, ferace

Günümüzde baş örtülü birçok bayan tarafından tercih edilen tesettür ferace, tesettüre uygun bir giyimdir. Fakat son yıllarda vitrinlerdeki bazı modelleri durumu bu şekilde yansıtmamaktadır. Asıl amacı kadının dikkat çekmesini engellemekken şimdilerde şatafatlı olan modelleriyle bu amacından uzaklaşmıştır.

İslamda Feracenin Yeri

tesettür ferace tesettür ferace, ferace modası, feraceİslam dinine göre bir kadın vücut hatlarını belli etmeyecek ve dikkat çekmeyecek şekilde giyinmelidir. Ferace mantık olarak bu anlatıma uymaktadır. Kolları el bileklerine, boyu ayak bileklerine kadardır. Üstelik boldur ve vücut hatlarını belli etmez. Kumaşının rengi koyudur. Genel olarak siyah olmasına rağmen, lacivert rengi de bulunmaktadır. Desenleri ve işlemeleri göz alıcı değildir. Fakat şimdilerde piyasada olan bir çok modelinin tesettürle alakası yoktur. Renkleri cıvıl cıvıl ve dikkat çekicidir. Giyenin üstüne oturacak şekilde biçimlendirilmiştir. Bu durumda amacından sapmış olduğunun göstergesidir. Baş örtülü bir bayan örtüsünü erkekler tarafından dikkat çekmemek için takar. Fakat öyle bir kıyafet giyerek kendisiyle çelişir. Bu tıpkı yapılan abartı bir makyaj gibidir. Çünkü tüm amaç sade görünmektir. Ferace modası önceden Osmanlı köylü hanımları tarafından kullanılırdı. Dışarı çıkarken üzerlerine aldıkları sade bir pardösü gibiydi. Eğer baş örtülü bir bayan da bu sadeliğe dikkat etmez ise zaten giydiği şey ferace olmaktan çıkar. Modern anlamıyla tesettürle çelişen modellerini bilinçli bir şekilde örtünen bayanlar tercih etmemelidir. Çünkü asıl amacı yaz aylarında pardösünün ağırlığını ortadan kaldırmaktır. Yani mühim olan yine İslam emirleri çerçevesinde giyinmektir. Eğer yaldızlı, ışıltılı bir modeli tercih edilirse durum değişir. Elbette baş örtülü bir hanım kadınlarla yapacağı ev oturmalarında renkli modellerini tercih edebilir. Fakat yine de bu kıyafete ferace demek uygun olmaz. Çünkü mantık olarak çift taraftan birleşen bir elbise haline gelmiş olur. Her yaşta bayana uygun modelleri olması sebebiyle sıkça tercih edilmektedir. Bol görünümü ve rahat olmasıyla özellikle yaz aylarında hanımları bunaltmaz.

Hem tesettüre uygun olması hem de rahat olması nedeniyle bir çok baş örtülü bayanın giysi dolabında yerini alan ferace, eğer gerçek anlamıyla görevini yerine getiriyorsa yani amacından sapmıyorsa  o zaman tesettüre uygundur diyebiliriz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*