Evlilikte Dürüstlüğün Önemi Nedir?

evlilikte dürüstlük, çiftlerin dürüstlük bağı kurması, çiftlerin birbirlerine karşı dürüst davranması

Evliliklerde en temel ihtiyaçlar dürüstlüktür. Evliliklerin bir çırpıda bittiği günümüzde, bir evliliği ve o evliliğin temel taşları olan sevgi ve saygıyı koruyabilmek için eşlerin birbirlerine karşı yalansız olmaları gerekmektedir. Dürüstlük, adeta bir yalan bataklığına dönen dünyada, hele de günümüzde en zor bulunan özelliklerden biridir. Çiftler evlilik öncesi dönemlerde ve evliliklerinde birbirlerine karşı dürüst olurlarsa, daha sağlam evlilikler yaşanacaktır.evlilikte dürüstlük, çiftlerin dürüstlük bağı kurması, çiftlerin birbirlerine karşı dürüst davranması

Evlilik kadın ve erkeğin birlikte ayakta tuttuğu bir kurumdur. Ayrıca bir evliliğin olmazsa olmazı karşılıklı düzgün bir iletişim kurabilmekten geçmektedir. Düzgün bir iletişim ise ancak ve ancak birbirlerine karşı dürüst olan çiftlerin arasında tam anlamıyla sağlanabilir. Yalan hayattaki tüm insani ilişkileri zedelediği gibi, evlilikte eşler arasındaki ilişkinin temel dinamikleri olan saygı, sevgi ve güveni de zedeler. Bunun sonucunda zamanla evliliğin temeli sallanmaya başlar. Bir süre sonra eşler, evliliği ayakta tutabilmek için ne kadar çabalarsa çabalasınlar, artık bir imkansız için mücadele ettiklerinin farkına varmaları uzun sürmeyecektir.

Eşlerin birbirlerini bir başkalarıyla aldatmaları evliliklere ne kadar zarar veriyorsa, birbirlerine karşı dürüst davranmamaları da evliliğe o kadar zarar vermektedir. Hayatta olduğu gibi evliliklerde eşlerin elbette bazı özelleri olacaktır ki olmalıdır da. Aksi halde evliliğin sağlıklı bir şekilde yürümesi zaten imkansız. Fakat bu özel alanlar, eşlerin birbirlerinden gizlememeleri gereken şeyleri gizlemeleri ya da birbirlerine karşı yalan söylemeleri anlamına gelmemektedir.

Her ne olursa olsun eşler birbirlerine karşı dürüst olmayı evliliklerinin temel prensipleri haline getirebilirlerse, dürüstlüklerinin karşısında sorun yaşanılsa dahi nihayetinde iletişimlerindeki dürüstlük sayesinde sorunların çözümü kolaylaşmaktadır. Eşlerin arasındaki ilişki dürüstlükleri sayesinde mutlaka ayakta kalacak ve sonrasında daha da sağlam bir evlilik haline gelecektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*