Evlilik psikoloğu ne yapar?

evlilik psikoloğunun faydaları, evlilik psikoloğu ne yapar, deneyimli evlilik psikologları

Evlilik psikologları Türkiye’de daha sık görmeye başladığımız ve evlilik sorunları için kalıcı çözümler sunan bir meslek grubu olarak hayatımızda daha sık yer almaya başlamıştır. Ancak konu ile ilgili  hala soru işaretleri taşıyanlar ve daha önce evliliği için bir uzman yardımı almamış olan kişiler için evlilik psikoloğu ne yapar gibi sorular sorulması oldukça normaldir.evlilik psikoloğunun faydaları, evlilik psikoloğu ne yapar, deneyimli evlilik psikologları

Evlilik psikoloğu ile etkili iletişim

Mutlu bir evliliğin olmazsa olmaz en önemli kriteri doğru ve saygılı bir iletişimdir. Düşüncelerinizi dile getirememek ya da bunu kırıcı bir şekilde yapmak evliliğinizdeki sorunların temel sebebi olabilir. Evlilik psikoloğu ne yapar diyenler için bu sorunun cevabı da yine sorunlarınız olmaktadır. Yani psikoloğunuz size iletişiminizi geliştirmeniz birbirinizin duygu ve düşüncelerine saygı duymanız, orta yolu bulabilmeniz, bulamadığınız durumlar nasıl daha anlayışlı ve yardımcı olabileceğiniz konusunda farklı teknikler yardımıyla yol gösterir.

Zor olanı kolaylaştırın, evliliğinizin tadını çıkarın

Evliliğinizdeki sorunlar size çözümsüz, çıkmaz bir sokak gibi görünebilir ve sizi mutsuzluğa sürükleyebilir. Ya da sorunlarınızı bir sorun olarak görmeyi bırakıp bir çıkar yol olmadığı gibi yanlış bir düşünceye kapılarak durumu kabullenebilir ve anormali normalleştirebilirsiniz. Yapacağınız bu tek taraflı fedakarlıklar ve sağlıksız çözümler bir yerden sonra evliliğinizi sandığınızın aksine daha çekilmez bir noktaya getirebilir. İyi ifade etmek ve taleplerinizde net olduğu kadar saygılı olmak da evlilik psikoloğu ile kazanacağınız birçok faydalı iletişim alışkanlığından sadece biridir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*