Elmas Parlatma Teknikleri

elmas nasıl parlatılır, elmas parlatma yöntemleri, rengi değişen elmasları parlatma

Elmas parlatma teknikleri konusunu merak edenler şunu bilmelidir ki oldukça zahmetli bir kesme ve biçimlendirme işleminin ardından elmas parlatma aşamasına gelmektedir. Elması parlatma işlemi çok büyük bir hızla dönmekte olan ve elmas tozuyla kaplanmış olan demir çarklarla gerçekleşir. Elmasın hızla dönen bu çarka sürtünmesi neticesinde oluşan fasetalar sonunda parlatılarak ışıltılı bir görünüm kazandırması sağlanır. İşlenme sürecine tabi tutulan bir elmas, tıraşlama, kesme ve parlatma aşamaları sonrasında sahip olduğu mevcut ağırlığın yaklaşık %50’sini kaybeder. Elmas yataklarından çıkarılan ham elmas maddesinin sadece %20’si mücevher yapımı için ideal özelliğe sahiptir. Geriye kalan ham elmas sanayide kullanılmaktadır.elmas nasıl parlatılır, elmas parlatma yöntemleri, rengi değişen elmasları parlatma

Evde Elmas Parlatma Teknikleri

Bir kabın içerisinde yumuşak sıvı deterjan konulup köpürtme işleri yapılır. Köpürtülen ılık suya elmas daldırın. Yumuşak bir diş fırçası ile elmas hafifçe fırçalanarak temizleyip bir süzgecin üzerinde ılık su ile durulama yapınız. Yumuşak ve tüysüz olan bir bez ya da kâğıt havlu yardımı ile kurulama işlemini yapınız.

Mücevher Temizleme Sıvısıyla Elmas Parlatma Yöntemi

Satış merkezlerinde temin edilen mücevher temizlik sıvısı üzerinde belirtilen talimatlar doğrultusunda kullanılarak mücevherler eski canlılığına ve parlaklığına kavuşturulur.

Ev Temizliğinde Kullanılmakta Olan Amonyakla Parlatma Yöntemi

Bir kaba yarı yarıya soğuk su ile amonyak konulur daha sonra amonyaklı suya elmas bırakılarak 30 dakika kadar bekletiniz. Daha sonra ise elmas durulanır ve kâğıt havlu ya da benzeri tüy bırakmayan bir malzeme ile kurulayınız. Böylelikle pırlantanın ışıl ışıl parıldaması sağlanır.

Elmas takı temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler;

  • İlk olarak bilinmesi gereken iş yaparken özellikle sert işler yaparken takılarınızı çıkartınız.
  • Her ne kadar da elmas en sert maddelerden biri olsa dahi ani bir hareketinizle zarar görmesi muhtemeldir.
  • Elmaslarınızı deterjanlar uzak tutmalısınız özellikle çamaşır suyundan koruyunuz. Deterjanlar elmasınızın rengini değiştirerek zarar vermektedir. Özellikle havuza, denize ve ya duşa girerken elmaslarınızı çıkarınız.
  • Takılarınızı ve ya elmasları parlatmanın en iyi yolu amonyak ile su karışımının yapılmasıdır. Nazikçe bu karışımla sildiğiniz elmaslar parlamaları sağlar. Özellikle piyasada satılan mücevher temizleyici ürünlerle de elmaslarınızı temizlemeniz mümkündür.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*